Европейската комисия обяви две покани за изразяване на интерес за подбор на доставчици, които ще хостват и експлоатират суперкомпютри с оптимизирано използване на изкуствен интелект (ИИ), експериментални платформи и фабрики за изкуствен интелект в Европа.
Съвместното предприятие EuroHPC ще внедри специализирани инфраструктури с изкуствен интелект за суперкомпютри и услуги в подкрепа на по-нататъшното развитие на високо конкурентна и иновативна екосистема с ИИ в Европейския съюз.
Обявени са две отделни покани – за експериментални суперкомпютърни платформи, оптимизирани с изкуствен интелект и за създаване на фабрика за изкуствен интелект. Фабриките ще обединят основните елементи за успех в областта, като изчислителна мощ, данни и таланти. Те ще помогнат на разработчиците да обучават своите големи модели на генеративен изкуствен интелект, като използват суперкомпютри и предоставят достъп до услуги за данни, изчисления и съхранение. Те ще бъдат свързани в мрежа в цяла Европа.
Фабриките за Интелигентни системи ще стимулират разработването и валидирането на промишлени и научни приложения в областта на ИИ в ключови европейски сектори като здравеопазването, енергетиката, автомобилостроенето и транспорта, отбраната и авиокосмическата промишленост, роботиката и производството, чистите и селскостопанските технологии.
Поканата, отправена днес от съвместното предприятие EuroHPC, ще бъде отворена до 31 декември 2025 г., като първият краен срок е 4 ноември 2024 г. Тази покана е подкрепена от принос на ЕС в размер на близо 1 милиард евро от програмите „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“.
Допълнителна информация е налична на онлайн портала на Европейската комисия: https://ec.europa.eu/commi…/presscorner/detail/bg/ip_24_4621
Дайте своя глас за българския бенефициент в тазгодишното издание на престижния конкурс REGIOSTARS
Проектът Swipe for a Greener Future бе избран сред 25-те финалисти в категория „Зелена Европа“ на конкурса за най-добрите проекти, финансирани от Политиката на сближаване REGIOSTARS, като гласуването е отворено от 2 септември и приключва на 9 октомври 2024 г.
Swipe.bg дава втори живот на употребявани смартфони и електроника, намалява електронните отпадъци и насърчава устойчивото потребление. Чрез обновяване и препродажба на употребявани устройства Swipe подкрепя кръговата икономика, намалява въздействието върху околната среда и е в съответствие с целите на Зеления пакт на ЕС.
Компанията придобива, обновява и препродава електроника втора употреба в България, Румъния и Гърция. В тези страни алтернативите за потребителите и компаниите за препродажба на стари устройства са ограничени, което води до значителни електронни отпадъци и замърсяване на околната среда. Swipe събира тези устройства чрез директни покупки от крайни потребители и партньорства с търговци на дребно, телекомуникационни компании и фирми. След придобиването на устройствата те се подлагат на щателни технически прегледи и необходими ремонти, удължавайки живота на устройствата с поне две години. Центърът за обновяване се намира в София и е оборудван с най-съвременна технология за минимизиране на въглеродния отпечатък по време на техническите прегледи и ремонти.
Мисията на Swipe се простира отвъд обновяването. Тя има за цел да образова потребителите за кръговата икономика, рециклирането, устойчивото развитие и интелигентния избор. Устройствата, които не могат да бъдат напълно обновени, се използват за части или се даряват на социални предприятия и институции. В компанията работят 20 специалисти, посветени на напредъка на кръговата икономика в Югоизточна Европа, допринасяйки значително за регионалната икономическа, социална и екологична устойчивост.
Проектът е финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г. като финансов инструмент.
Можете да дадете своя глас на сайта на наградния конкурс REGIOSTARS:
https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/regio-stars-awards_en#inline-nav-2
Възможност за МСП в културните и творческите индустрии да участват в акселераторска програма на ЕИТ
Малки, средни и разрастващи се предприятия от културните и творческите индустрии могат да кандидатстват за Акселератора на общността на Европейския институт на иновации и технологии за култура и творчество – EIT Culture & Creativity.
Първото издание на програмата за периода 2024-2025 г. бе отворено на 06 септември 2024 г. Акселераторът на Института представлява 8-седмична онлайн обучителна програма, която ще предостави на участниците необходимите инструменти, експертни познания, услуги и контакти, за да могат да се разраснат на международните пазари.
Допустими участници са малки, средни и разрастващи се предприятия, регистрирани преди поне 3 години и с дейност в следните области:
- Мода;
- Архитектура;
- Културно наследство;
- Аудиовизуални медии и игри;
- Иновации, съчетаващи елементи от тези сектори или използващи най-новите цифрови или кръгови технологии.
Участващите предприятия трябва да отговарят на следните изисквания:
- Да имат иновативна бизнес идея с потенциал за глобално въздействие;
- Да бъдат ориентирани към успех и отворени към възприемането на нови бизнес модели;
- Да имат доказан растеж и оборот (с минимум 5% средногодишна стойност, поддържана през последните 2 години).
Освен това, към момента на кандидатстване компаниите трябва да имат решение със зрялост за ниво на технологична готовност 7-8/TRL 7-8/, което към края на програмата да достигне ниво 9/TRL 9/. Ще бъдат одобрени 30 компании, които ще вземат участие в програмата. През осемте седмици ще има по два семинара седмично, както и сесии за групово менторство. Финалът на акселератора ще представлява онлайн демонстрационен ден, където компаниите ще могат да се представят пред инвеститори.
Най-добре представилите се 6 до 10 компании ще имат възможността да участват в пост-акселераторска програма, която ще се фокусира върху по-нататъшното подпомагане на растежа, привличането на частно финансиране и възможностите за дялово участие.
Крайният срок за кандидатстване е 06.10.2024г., като очакваният старт на програмата е 01.11.2024 г.
Допълнителна информация е налична на страницата на Европейския институт на иновации и технологии:
https://eit-culture-creativity.eu/accelerator-programme/https://eit-culture-creativity.eu/accelerator-programme/