COUNT US IN ИЛИ КАК ДА СЕ ВКЛЮЧИТЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАКТ ЗА КЛИМАТА

На практика всеки европеец може да предприема ежедневни стъпки, за да намали въглеродния си отпечатък и да допринесе за по-устойчив живот.

В тази посока, Европейския пакт за климата и глобалната инициатива Count Us In обединяват усилията си, за да вдъхновят гражданите и общностите в цяла Европа да предприемат практически стъпки за намаляване на замърсяването с въглерод.

16 стъпки са избрани с експерти от Програмата на ООН за околната среда като най-ефективните начини за хората да намалят замърсяването с въглерод – от разговори с приятели, повече ходене и колоездене, намаляване на разхищението на храна, до изолиране на домовете за пестене на енергия, всички европейци ще могат да направят „стъпка“ за намаляване на собствения си въглероден отпечатък чрез платформата Count Us In

Участващите лица, общности, предприятия и организации ще могат да проследят колко въглерод са спестили, да се съберат заедно с приятелите или колегите си, за да постигнат целите за спестяване на въглерод, и да предизвикат другите да се включат.

През 2021 г. Европейският пакт за климата и Count Us In пуснa многоезична версия на платформата, която градовете, училищата, общностите и отделните лица в ЕС могат да използват, за да предприемат стъпки за борба с изменението на климата.

Всяка стъпка за спестяване на въглерод, предприета от европейските граждани, ще допринесе за нещо по-голямо. Стъпките ще бъдат преброени от глобалния агрегатор Count Us In, заедно с милиони други, предприети по целия свят.

Научете как да станете част от инициативата на официалната страница на платформата или в профилите в социалните мрежи и не забравяйте да споделите с колеги и приятели.

Здравето е най-важно, но правим ли всичко възможно, за да го опазим. Според последното проучване на Евробарометър почти половината от европейците никога не практикуват спорт, а една трета от хората над 15 години не ядат плодове или зеленчуци всеки ден.

За да преодолее тези предизвикателства и да насърчи здравословния начин на живот, ЕК стартира кампанията #HealthyLifestyle4All! Тя ще продължи 2 години и ще осигури по-лесен достъп до спорт, физическа активност и здравословно хранене за всички.

Представители на спортни организации, гражданско общество, международни, национални, регионални и местни власти са поканени да се присъединят към съвместното създаване на инициативата за популяризиране на здравословния начин на живот сред поколенията и сред социалните групи.

Организациите, които искат да участват в кампанията HealthyLifestyle4All, ще могат да качват и публикуват свои собствени инициативи на уебсайта на ЕК за спорт.

Пластмасата няма място в нашите океани и морета. Вместо да замърсяват, пластмасовите отпадъци могат да се превърнат в ценен ресурс – чрез рециклиране и повторно използване.

Добрата новина е, че Алиансът за кръгова употреба на пластмасите ще гарантира рециклиране на 26 допълнителни пластмасови продукта в опаковки, строителство, селско стопанство и домакински уреди, които общо представляват над 60% от пластмасовите отпадъци, събирани в Европа.

Това е важна стъпка, която ще засили пазара на ЕС за рециклирани пластмаси и ще гарантира, че най-малко 10 милиона тона се рециклират до 2025г.

Към момента има 293 присъедини се към алианса организации. Ако желаете да допринесете за каузата, като произвеждате или използвате повече рециклирана пластмаса, информация за декларацията и самият Алианс за кръгова употреба на пластмасите ще намерите на страницата на ЕК.

Тъй като Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията и това доведе до редуциране договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията, един от основните потребители на суровината , на годишната среща на Националната рибарска мрежа директорът на дирекция „Морско дело и рибарство“, управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство, увери, че предстои отпускането на компенсации, които ще получат предприятията от бранша.

Забавянето Котов обясни с възражения на фирми, отпаднали от списъка, които е трябвало да бъдат разгледани.

На срещата са дискутирани и посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Сред проектите, които ще бъдат подпомагани, са и такива за малки централи от възобновяеми източници, с които предприятията да покриват нуждите си от енергия.

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email