Българският еврокомисар Мария Габриел представи в Брюксел новата си инициатива посветена на културните и творческите сектори – платформата CulturEU.
Четири са основните елементи, отличаващи иновативната платформа.
На първо място, ръководството представлява първото всеобхватно картографиране на широкия спектър от възможности за финансиране на ЕС в областта на културата. То дава отговори на практически въпроси, като например кой може да кандидатства, какви дейности се подкрепят и вида на финансирането.
Второ, посочени са примери за успешни проекти и добри практики, които могат да служат за вдъхновение за нови проектни идеи.
Трето, наръчникът предоставя лесен достъп на всички, които се интересуват от финансиране, автоматично да намерят възможностите въз основа на своите нужди, сектор и вид организация.
Освен това CulturEU ще бъде редовно актуализиран в съответствие с новите покани за представяне на предложения и ще бъде достъпен на всички езици на ЕС в началото на 2022 г.
Платформата ще бъде в услуга на всички европейски организации, граждани и таланти, които се приканват да бъдат активни и да насочват създателите как да я усъвършенстват.
Министерството на земеделието, храните и горите отвори приема по 2 подмерки от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) :
– подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“ с общ бюджет по процедурата в размер на близо 25 млн. лева, като около 50 хил. лева е помощта, определена за подпомагане на един млад фермер. Чрез подмярката се цели да бъдат подпомогнати проекти на млади фермери, с които ще се подобри цялостната им дейност и конкурентоспособност на стопанствата им.
– подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ с общ размер на безвъзмездна финансова помощ по процедурата близо 40 млн. лева. С нея се цели да бъде ускорена модернизацията и технологично обновление на малките земеделски стопанства, като се повиши тяхното икономическото развитие. Приоритетно ще се разглеждат проекти на кандидати с образование в областта на селското стопанство, биологични производители, както и тези, които развиват дейност в планинските райони.
Потенциалните кандидати трябва да се регистрирани земеделски производители и притежават стопанството със стандартен производствен обем между левовата равностойност на 2000 евро и 7999 евро, включително.
Срокът за кандидатстване по процедурата за млади земеделски производители е 28.02.2022 г.; за малки земеделски стопанства съответно 02.03.2022 г.
Документи могат да се изпращат изцяло електронно. Електронно ще се извършва и оценката на проектните предложения.
Пълният пакет документи по процедурите е публикуван на официалната страница на Министерството на земеделието, храните и горите и в Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020).
Европейската комисия одобри увеличение на капитала на Фонд мениджър на финансови инструменти в България (ФМФИБ) в размер на 11,2 млн. евро (21,9 млн. лева), поискано от българската държава. ФМФИБ ще инвестира помощта, получена чрез увеличаване на капитала, на свой риск, за да издава гаранции по заеми, отпуснати от финансови посредници на малки и средни предприятия (МСП). Въз основа на информацията, предоставена от България, гаранциите ще попаднат в рамките на праговете за помощ de minimis, поради което не е необходимо Комисията да бъде уведомявана или те да бъдат одобрявани от нея.
ЕК оцени увеличението на капитала в съответствие с член 107, параграф 3, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз, който и дава възможност да одобрява мерки за държавна помощ, предоставени от държавите членки за улесняване на развитието на някои икономически дейности. Комисията установи, че помощта ще допринесе за развитието на някои икономически дейности, тъй като ФМФИБ ще използва увеличението на капитала в подкрепа на МСП, които изпитват затруднения при получаването на финансиране на пазара, по-специално поради пандемията от коронавирус. Същевременно Комисията установи, че мярката няма да доведе до неоправдано нарушаване на конкуренцията на единния пазар. Въз основа на това Комисията одобри мярката съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.