Съдът на Европейския съюз отхвърли като недопустим иска на Европейската комисия срещу България за заплащане на финансови санкции за качеството на атмосферния въздух.
На 29 март 2021 г. беше образувано дело пред Съда на ЕС, по което Европейската комисия поиска на България да бъдат наложени финансови санкции в размер на 11 млн. лв. еднократна санкция и 20 млн. лв. периодична санкция на всяка година неизпълнение. На практика средствата стават изискуеми от деня на постановяване на решението в такава посока, но Съдът на ЕС отхвърли иска срещу България и санкции няма да бъдат заплащани.
Държавата и общините непрекъснато полагат усилия, за да се постигне съответствие с европейските норми, да се подобри чистотата на въздуха и да се избегне заплащането на значителни по размер санкции.
През септември 2022 г. екип на Министерството на околната среда и водите се включи в защитата на България в рамките на т.нар. устни състезания по делото. Беше предоставена информация за последните данни за качеството на атмосферния въздух за 2021 г., които показват, че измерените нива на ФПЧ10 са под определената от законодателството средногодишна норма във всички пунктове за мониторинг в засегнатите зони и агломерации.
Съдът на ЕС беше информиран, че е налице съществен напредък и по отношение на броя на общините, в които е постигната и средноденонощната норма, като от всички 26 общини, обхванати от делото, 19 са в пълно съответствие и със средноденонощната норма, а в останалите 7 е регистриран най-високият до момента напредък по този показател.
България подчерта, че тези резултати се дължат на прилагането на комплексни мерки, които същевременно с намаляване на замърсяването, следва да не възпрепятстват икономическата и социална устойчивост на населението.
През ноември 2022 г. беше публикувано Заключението на генералния адвокат по делото. Отчитайки постигнатите до момента резултати, в своето мотивирано становище той посочва, че не е налице причина за определянето на периодична имуществена санкция, която България да плаща. В заключението беше посочено, че налагането от Съда на България на еднократно платима сума не изглежда целесъобразно, доколкото тези ресурси могат да бъдат инвестирани в подобряването на качеството на атмосферния въздух.
С финансиране по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 се извършва рехабилитация на крайбрежна алея „Яворов“ в гр. Поморие. Проектът по процедура BG14MFOP001-4.080 на МИРГ Поморие Мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“ е на стойност 390 472,20 лв. без ДДС и предстои да бъде финализиран до 30.11.2023г.
Основната цел на проектното предложение е рехабилитация на крайбрежна алея и зелените площи на улица „П.К.Яворов“, чрез което ще се повиши привлекателността на рибарския район и ще се подобри средата за живот на територията на МИРГ-Поморие. Рехабилитираната алея ще допринесе за функционалното използване на културното и морското културно наследство на територията на МИРГ- Поморие и в допълнение с разнообразните културни дейности, които ще се провеждат на алеята след изпълнението на проектните дейности, ще допринесе за диверсификация на местната икономика, създаването на заетост и укрепване на местната идентичност. Най-общо проектното предложение цели насърчаване на социалното приобщаване, намаляването на бедността и икономическото развитие на територията на МИРГ „Поморие” чрез формулираните конкретни цели:
1) Повишаване привлекателността на рибарския район като място за живеене, чрез инвестиции за подобряване средата на живот, културни дейности, насърчаване на културното наследство, в т.ч. морското културно наследство, социални услуги и др.
2) Диверсификация на дейностите в рибарския район и тяхното използване, като потенциал за създаване на заетост и възможности за укрепване на чувството за местна идентичност.
Основна дейност е извършване на строително-монтажни работи за обект: “Рехабилитация на крайбрежна алея и зелените площи в улица „П. К. Яворов“. Дейността предвижда цялостна рехабилитация на пространството-подмяна на компрометирана настилка и стари осветителни тела, подравняване на терена и презатревяване, обособяване на места за разходка и пасивен отдих. Площ на интервенция – 4 260 кв.м. Компрометираната настилка от пясъчни плочи ще се залее с бетонова настилка като се оформи частично с гладък щампован бетон и се оформи централна ивица с щампа на павирана настилка. Централната „алея“ в алеята ще създаде динамика в общия изглед. Върху тази ивица ще се поставят и места за сядане и ще се извърши озеленяване. Предвижда се премахване на съществуващото осветление и замяната му с нови осветителни тела които ще се разположат в оста на алеята. Самите тела ще са двустранни и ще осветяват цялата ширина на алеята. Целият участък от алеята е разделен на четири сектора, които позволяват поетапно изпълнение.