ЩЕ САНИРАМЕ ЕДНОФАМИЛНИ КЪЩИ С ЕВРОПЕЙСКИ СРЕДСТВА

Еднофамилните къщи също ще могат да бъдат санирани с европейски средства. Условието е те да се намират в 50-те големи общини. Допустими ще са различни мерки за енергийна ефективност, които ще се финансират от управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

Мерките ще се подкрепят по приоритети 1 и 2 – „Интегрирано градско развитие“ и „Интегрирано териториално развитие на регионите“. Ще се финансират проекти, идентифицирани на базата на подхода „отдолу-нагоре“, които са отразени в плановете за интегрирано развитие на общините и интегрирани териториални стратегии за развитие на шестте региона за планиране. Моделът за подкрепа на мерките все още е в процес на разработване. Уточнява се и общият брой сгради, които ще могат да се финансират.

Задължително условие за обновяване на еднофамилните жилищни сгради ще бъде наличието на изготвено обследване за енергийна ефективност и техническо обследване на сградата, което собствениците могат да възложат на специалисти. Основната цел е след санирането сградата да постига по-висок енергиен клас.

При изпълнението на мерките по ПРР се предвижда използване на финансови инструменти за някои от планираните интервенции, които ще стимулират реализирането на приходогенериращи инвестиции и предоставянето на дългосрочни заеми с ниска лихва при благоприятни условия. Подкрепа чрез финансови инструменти ще се предоставя включително в комбинация с безвъзмездна финансова помощ в една операция.

Към настоящия момент собствениците на еднофамилни жилищни сгради могат да реализират мерки за енергийна ефективност чрез заемно финансиране от Фонда на фондовете по линия на ОПРР 2014-2020 г.

Оценката на Националния план за възстановяване и устойчивост на България беше одобрена от министрите на икономиката и финансите на Европейския съюз по време на неформално заседание на Съвет ЕКОФИН. След официалното приемане на решението България ще може да получава средства и да заявява плащания по Механизма за насърчаване на икономическото възстановяване.

Планът за възстановяване и устойчивост на България включва 6,3 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства. В Плана са заложени проекти и реформи в ключови области като здравеопазване, образование, транспортна свързаност, енергетика, дигитализация и бизнес среда.

Над 326 млн. лв. ще получат училища и детски градини за нови класни стаи, STEM кабинети и ремонти до 2026 г.  Проектите за модернизация за образователната среда ще бъдат финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. 

В общините с недостиг на места в училища и детски градини ще се отпускат средства за пристрояване и надстрояване вече съществуващи сгради. Това ще става и ако училището няма възможност да премине на едносменен режим на обучение.

Основната цел на финансовата подкрепа е да се създадат условия за равен достъп до образование като се изгражда иновативна, енергийно ефективна и мотивираща образователна среда.

Чрез своите проекти училищата и детските градини трябва да подобрят достъпа на хората с увреждания до сградата. Образователните институции ще имат възможност да оптимизират вътрешното си пространство с оглед бъдещи пандемии и извънредни ситуации.

Процедурата „Модернизация на образователна среда“ е публикувана за обществено обсъждане.

Днес, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България със съдействието на Община Бургас ви кани в Културен дом НХК – Бургас  на две безплатни филмови прожекции: „Урсус“ от 17.00ч. и “Човекът, който продаде кожата си“ от 19.00ч.

Не пропускайте да бъдете част и от разнообразните инициативи, която ние сме ви подготвили в рамките на целия ден в различни точки на града. Пълната програма на събитията можете да намерите на официалната страница на Община Бургас или на ФБК страницата на ОИЦ-Бургас.

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email