Основната цел на операцията е да бъде оказана подкрепа на предприятията за посрещане на новите предизвикателства, свързани с осъществяването на прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа.
Бюджетът на мярката е 100 млн. лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно проектно предложения е в размер на 50 000 лв., а максималният – 391 166 лв. Проектни предложения могат да подават търговците по смисъла на Търговския закон. За големите предприятия, които кандидатстват по мярката „Адаптирана работна среда“, се изисква съфинансиране в размер на 20% от стойността на проекта. За останалите предприятия не се изисква такова. Проектите ще се изпълняват на територията на Република България.
Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
– Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд;
– Превенция на “бърнаут“ на работното място и профилактика на менталното здраве“;
– Закупуване на лични предпазни средства и специално работно облекло;
– Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд;
– Осигуряване на социални придобивки за работещите вкл. ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията и др.
Крайният срок за подаване на проектни предложения в ИСУН е 31 декември 2023 г.
Повече информация можете да откриете на: http://esf.government.bg; https://eumis2020.government.bg
СТАРТИРА ПРИЕМ НА ПРОЕКТИ ПО MЯРКА „ПОВИШАВАНЕ НА ЗНАНИЯТА ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА МОРСКАТА СРЕДА“ ПО ПРОГРАМАТА ЗА МОРСКО ДЕЛО И РИБАРСТВО.
С процедурата се цели чрез изпълнението на дейности, свързани с увеличаване на знанията за състоянието на морската среда, включително и мерките за постигане или поддържане на нейното добро екологично състояние, да се гарантира запазването на биоразнообразието в морската среда, като изпълнението на същите ще допринесат за постигане на целите на „синия растеж“.
Проектите следва да се изпълняват на територията на Република България по крайбрежието и акваторията на Черно море.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по процедурата е 300 000 лв., от които 225 000 лв. са от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) и 75 000 лв. национално съфинансиране.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не трябва да бъде по-малък от 50 000 лв.
Максималният размер на допустимата безвъзмездната финансова помощ за един проект е до 300 000 лв.
Допустими кандидати са:
– научни организации, признати в Република България;
– публични организации в сферата на оценка на риска по хранителната верига в земеделието.
Допустимите дейности включват:
– изследване на морското дъно;
– изследване на морската среда;
– научни дейности, водещи до повишаване на знанията за морската среда и водещи до постигане на целите на „синия растеж“.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 12.12.2023 г.
Проектно предложение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ следва да бъде подадено само по електронен път като се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България в периода 2014-2020г., (ИСУН 2020) – https://eumis2020.government.bg/bg/s/5f786d6b-c0aa-4d96-aa29-6cfa458d99fb/Procedure/Info/2a7502ff-6def-4b29-a21f-119f6a68cf94
Европейската комисия публикува нова покана за проектни предложения по програма COFUND на действия „Мария Склодовска-Кюри“.
С бюджет от 96,6 милиона евро, тази покана ще съфинансира докторски програми за обучение и програми за постдокторантски стипендии на високо ниво.
Докторски програми
- изследователски дейности за обучение и развитие на техните умения и компетентности;
- водещо до присъждане на докторска степен.
Постдокторски програми
- финансиране на индивидуални стипендии за напреднали научни изследвания и кариерно развитие за постдокторанти.
Крайният срок за кандидатстване е 8 февруари 2024 г.
COFUND осигурява финансиране за институционални, регионални, национални или международни програми за обучение, кариерно развитие и мобилност чрез механизми за съфинансиране. Схемата разпространява най-добрите практики на MSCA чрез насърчаване на високи стандарти и отлични условия на труд и заетост.
Чрез програмата (MSCA COFUND) всеки вид организация, включително университети, изследователски центрове, финансиращи агенции, компании, регионални или национални органи, може да получи финансиране за разработване и подкрепа на свои собствени програми за обучение, които могат да имат регионален, национален или международен компонент, за привличане на международни таланти и да увеличат своя изследователски и иновационен капацитет.
Финансираните програми ще трябва да вземат предвид важни аспекти, като: отворена наука, комуникация, ангажираност на Общността, предприемачество, пол, етика и висококачествен надзор.
Повече информация можете да откриете на: