Програма “Творческа Европа” с три покани за подкрепа на европейско културно сътрудничество

Европейската комисия публикува нови три покани на стойност близо 60 млн. евро по програма “Творческа Европа” за 2025 г. Ще се подкрепят проекти за осъществяване на широк спектър от дейности и инициативи, включващи творци и заинтересовани страни, работещи в различни културни и творчески сектори. Фокусът е върху културното сътрудничество.

Поканите са както следва:

– Проекти за европейско сътрудничество, малък мащаб (CREA-CULT-2025-COOP-1) – Общ бюджет: 20,9 млн. евро. Един проект може да получи до 200 000 евро при 80% интензитет на помощта;
– Проекти за европейско сътрудничество, среден мащаб (CREA-CULT-2025-COOP-2) –  Общ бюджет 20,9 млн. евро. Един проект може да получи до 1 млн. евро при 70% интензитет на помощта;
– Проекти за европейско сътрудничество, голям мащаб (CREA-CULT-2025-COOP-3) – Общ бюджет – 17,9 млн. евро. Един проект може да получи до 2 млн. евро при 60% интензитет на помощта.

Ще бъдат подкрепени общо 130 проекта – от които 104 маломащабни, 20 средномащабни и 8 едромащабни.

Ще се финансират сътрудничества между културни организации, с цел увеличаване на трансграничното измерение на създаването и разпространението на европейско художествено съдържание. Също така ще се насърчава разработването, експериментирането, разпространението и прилагането на нови и иновативни практики.

Проектите ще могат да се насочат към някоя от следните две цели:

– Транснационално създаване и разпространение – засилване на международно създаване и разпространение на европейски произведения и творци;
– Иновации – повишаване на капацитета на европейските културни и творчески сектори да развиват таланти, да въвеждат иновации, да просперират и да създават работни места и растеж.

Кандидатстването ще бъде в консорциуми с различна големина в зависимост от мащаба – малки, съставени от поне 3 партньори от 3 допустими държави; средни, съставени от поне 5 партньори от 5 допустими държави; и големи, съставени от поне 10 партньори от 10 допустими държави. Насърчават се кандидатурите на микро- и малки културни организации.

Няма да се допускат проекти с изключително аудио-визуално съдържание или на партньорства, съставени само от организации от аудио-визуалния сектор.

Продължителността на проектите ще бъде до 48 месеца.

Крайният срок за кандидатстване е 13.05.2025 г. чрез портала на Европейската комисия.

Calls for proposals | EU Funding & Tenders Portal

Мярката „Младежка инициатива „АЛМА“ е публикувана за обществено обсъждане

Проектът на насоки по мярката „Младежка инициатива „АЛМА“ е публикуван за обществено обсъждане в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС. 

Процедурата е с бюджет от 3 млн. лв., които са съфинансирани от Европейския социален фонд + чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“. Основната цел на мярката е да бъде оказана подкрепа на уязвими младежи от 18 до 29-годишна възраст за по-бързо включване на пазара на труда.

Планираните дейности включват обучение и консултиране, стажуване в друга държава-членка на Европейския съюз и прилагане на наученото в България. 

Ще могат да кандидатстват работодатели, социални партньори, НПО, регистрирани доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и субекти на социалната и солидарната икономика (кооперации, ЮЛНЦ за обществено полезна дейност и социални предприятия).

Крайният срок за подаване на писмени предложения и възражения е 31 декември 2024 г. В раздел „Процедури за обществено обсъждане“ в ИСУН могат да се подават единствено предложения и възражения, свързани с проекта на Насоки за кандидатстване. След отваряне на мярката за кандидатстване, могат да бъдат задавани въпроси за разяснение на Условията за кандидатстване и Условията за изпълнение по „Младежка инициатива АЛМА“. 

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/ebd75184-500f-490a-ae6e-b4337c3c8b6d

Възможност за кандидатстване за Европейска младежка столица за 2028 г.

Европейската младежка столица е титла, присъждана от Европейския младежки форум, целяща стимулиране участието на младите хора и укрепване на европейската идентичност. Всяка година един европейски град получава възможност да представи иновативните си идеи и проекти, реализирани от и за младите хора.

Титлата Европейска младежка столица обединява общностите от 2009 г., стимулирайки създаването на удобни за живеене градски екосистеми за младите хора. Общината победител се ангажира да работи активно с младите хора и отбелязва техния принос в процесите на вземане на решения, внасяйки една по-съвременна перспектива в развитието на младежката екосистема и градския живот.

https://www.youthforum.org/news/applications-for-the-european-youth-capital-2028-are-now-open

Титлата дава шанс на градовете за споделяне на добри практики, за стимулиране на развитието им, благодарение на популярността и прозрачността, която титлата носи, както и на иновативни инициативи, които следва да бъдат реализирани.

Конгресът на местните и регионални власти на Съвета на Европа подкрепя инициативата и е част от независимото жури на Европейската младежка столица.

Крайният срок за кандидатстване е 11 февруари 2025 г. Общините, които се интересуват от кандидатстване, могат да намерят повече информация на интернет страницата на Европейския младежки форум

https://www.youthforum.org/news/applications-for-the-european-youth-capital-2028-are-now-open

Още информация по темата и на следните линкове:

Европейски младежки форум – https://www.youthforum.org/

Покана за кандидатстване за Европейска младежка столица за 2028 г.- https://drive.google.com/file/d/1ioeav6p5_BxJ55xCYxvSMClSnIwSjx-4/view

Формуляр за кандидатстване за Европейска младежка столица 2028 – https://drive.google.com/file/d/1Zg4feaHuiRt0ZWWfBCmN8OUlRftWS8ns/view

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email