Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ отваря за кандидатстване от Министерството на здравеопазването Компонент 2 на мярката „Специализация в здравеопазването +“.
Бюджетът на операцията е 15 милиона лв.
С мярката ще бъде финансово подкрепено професионалното развитие на обучаващи се специализанти в здравеопазването по специалности с най-голям недостиг от специалисти или в области в страната с идентифициран недостиг на специалисти, включително с най-застаряваща възрастова структура на специалистите, с цел преодоляването му, като се стимулира обучението в страната извън столицата.
По проекта ще се извърши подбор и сключване на договори за предоставяне на финансови стимули на допустимите специализанти. Право на финансови стимули ще имат специализанти по специалности с установен недостиг на специалисти на територията на страната или в определени области – лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки.
Месечният финансов стимул е в размер на 2,5 минимални работни заплати и включва такси за теоретично и практическо обучение, разходи за наем, режийни и транспортни разходи, медицинска литература, работно облекло, разходи за участие в медицински конференции и семинари. Очаква се по мярката 120 заети в здравеопазването да повишат компетенциите си.
Крайният срок за подаване на проектно предложение от Министерството на здравеопазването е 19 януари 2024 г.
Пълният комплект документи и Условията за кандидатстване по мярката са достъпни на страницата на Програма „Развитие на човешките ресурси“ и на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България.
https://esf.bg/wps/portal/program-hrd/press-center/news/Specializanti%20v%20zdraveopazvaneto%20K2
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/cb1c18ec-a04b-4afa-ac24-d30a37bb05d9
Нови правила за държавните помощи и услугите от общ икономически интерес
Европейската комисия (ЕК) прие изменения в общите правила за т.нар. малки по размер помощи, както и за услугите – обществен транспорт и здравеопазване.
Ревизираните регламенти ще влязат в сила от 1 януари 2024 г. и ще се прилагат до 31 декември 2030 г.
Промените в Регламента за държавните помощи са:
- Увеличаване на тавана на минималната помощ от 200 000 евро (приложим от 2008 г.) на 300 000 евро;
- Въвеждане на задължение за държавите членки да регистрират помощта в централен регистър, установен на национално ниво или на ниво ЕС, считано от 1 януари 2026 г.;
- Въвеждане на сигурност за финансовите посредници за допълнително улесняване на помощта под формата на заеми и гаранции, като вече не се изисква пълно прехвърляне на предимствата от финансовите посредници към крайните бенефициери.
Промените в Регламента за услугите от общ икономически характер са:
- Увеличаване на тавана на помощта от 500 000 евро (приложим от 2012 г.) на 750 000 евро;
- Въвеждане на задължение за държавите членки да регистрират помощта в централен регистър, установен на национално ниво или на ниво ЕС, считано от 1 януари 2026 г.
Повече информация, можете да откриете на страницата Европейската комисия.
Отворени са конкурсите за наградите „Европейска зелена столица“ и „Зелен лист“ за 2026 г.
Наградите насърчават и възнаграждават усилията на европейските малки и големи градове, които се стремят да намалят въздействието си върху местната и глобалната околна среда, подобрявайки качеството на живот на своите жители.
Наградата за Европейска зелена столица е за градове с над 100 000 жители.
По-малките градове с над 20 000 жители, могат да кандидатстват за „Зелен лист“.
Жури от независими експерти по градска устойчивост ще прегледа и оцени представянето на състезаващите се градове, спрямо следните седем екологични показателя:
- качество на въздуха;
- вода;
- биоразнообразие, зелени площи и устойчиво земеползване;
- отпадъци и кръгова икономика;
- шум;
- смекчаване на изменението на климата;
- адаптиране към изменението на климата
Победителят за зелена столица ще получи 600 000 евро, а до двама победители в категорията „Зелен лист“ по 200 000 евро.
Крайният срок за регистрация за конкурса е 30 април 2024 г.
Информация за отворените конкурси, можете да откриете на страницата на Националното сдружение на общините в Република България.
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EGCA-EGLA2026_ApplicationPortal – линк за регистрация в конкурсите за наградите „Европейска зелена столица“ и „Европейски зелен лист“.