Покана по Хоризонт Европа за адаптиране практиките на регионите и местните власти към климата

По програма „Хоризонт Европа“ е отворена покана за набиране на проектни идеи „Подкрепа за изпълнението на мисията на Европейския съюз за адаптиране към изменението на климата (HORIZON-MISS-2024-CLIMA-01)“.

Проектите трябва да имат за цел да подкрепят мисията в ускоряването на трансформацията към устойчива на климата Европа. Безвъзмездната помощ на проект е между 2 млн. евро и 27 млн. евро. Кандидатстването е отворено до 18 септември 2024 г.

Регионалните и местните власти са целевата група на предложените дейности. Проектите следва да са с продължителност от около две години.

Мисията за адаптиране към изменението на климата се фокусира върху подкрепа на регионите, градовете и местните власти в Европейския съюз в усилията им да изградят устойчивост срещу въздействието на изменението на климата.

Мисията допринася за прилагането на практика на Стратегията за адаптиране на Европейския съюз, като помага на регионите, да:
– разберат по-добре климатичните рискове, пред които са и ще бъдат изправени в бъдеще;
– развиват своите пътища, за да бъдат по-добре подготвени и да се справят с променящия се климат;
– тестват и внедряват на място иновативни решения, необходими за изграждане на устойчивост.

Целта на мисията, е до 2030 г. най-малко 150 европейски региона и общности да са устойчиви на климата.

Адаптирането към изменението на климата означава предприемане на действия за подготовка и приспособяване, както към настоящите ефекти от изменението на климата, така и към прогнозираните въздействия в бъдеще.

Мисията също така ще помогне за изпълнението на Европейската зелена сделка.

Страните, регионите и градовете в Европейския съюз играят съществена роля в изпълнението на мисията, тъй като те са ключови агенти на промяната при внедряването на нови технологии и експериментирането на иновативни решения, които отговарят на регионалните и местните нужди. Мисията има за цел да привлече широк кръг от региони и общности и да ги подпомогне, заедно с националната им стратегия за адаптиране, по тяхното специфично пътуване, независимо дали тепърва започват или вече предприемат стъпки към адаптиране към климатичните рискове.

Повече информация на сайта на Европейската комисия.

https://shortly.bg/CfQxj

Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. стартира прием на проекти за екологични инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти

Стартира целеви прием на проектни предложения за извършване на инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ, по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“.

Общият бюджет на процедурата по подмярката е близо 52 806 600,00 лв.

Минималният размер на допустимите разходи за проектните предложения е в размер на 29 337,00 лв., а максималният – 1 369 060,00 лв.

Финансовата помощ за одобрени проектни предложения е до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Кандидатите по процедурата трябва да имат регистриран и действащ обект за преработка на земеделски суровини за получаване на продуктите, описани в бизнес плана.

Допустими за подпомагане са материални инвестиции за закупуване и инсталиране на пречиствателни съоръжения, оборудване и съоръжения за съхраняване, третиране и оползотворяване на отпадъци в резултат на извършената преработка на селскостопански продукти, както за съхраняване на отпадъчни и технологични води, включително инсталации за пречистването им. Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи. Допустими инвестиции са  закупуването на съоръжения, машини и оборудване за производството на течни, газообразни и твърди горива от биомаса, използвани за производство на енергия за собствено потребление и собствени нужди, позволяващи и оползотворяването на остатъците/отпадъците от преработването на земеделските суровини. Подпомагат се още и монтажни дейности, пряко свързани с изпълнение на дейностите по проектното предложение.

Одобреното  проектно предложение трябва да бъде изпълнено в срок до десет месеца от датата на подписването на административния договор, но не по-късно от 1 септември 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е до 17.30 часа на 11 октомври 2024 г.

Пълният пакет документи по процедурата е публикуван на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз ИСУН 2020.

https://www.mzh.government.bg/bg/press-center/novini/s-byudzhet-ot-528-mln-leva-startira-priem-na-proek/

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/173fc098-6948-4115-ab22-46054d2750ae

Кандидатстването за стажовете в Европейската комисия официално започна

Ако искате да прекарате 5 вълнуващи месеца в Брюксел, Люксембург, а защо не и в София и да научите повече за това как работят европейските институции отвътре, от днес можете да подавате кандидатурите си за стажантската програма на Европейската комисия.

Какви са условията?
– Да имате завършено висше образование;
– Ниво C на владеене на английски, френски или немски език;
– Много добро владеене на втори официален език на ЕС;
– Да нямате предишен стаж или трудов опит над 6 седмици, в която и да е европейска институция.

Стажът е платен, няма възрастови ограничения и стартира през март 2025 г.

Краен срок за кандидатстване до 30 август 2024 г.

Допълнителна информация може да бъде намерена на сайта на Европейската комисия.

https://traineeships.ec.europa.eu/

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email