Хиляди българи всяка година попадат в капана на трафика на хора. По-голямата част от тях са жени, а в повечето случаи става дума за сексуална експлоатация. Началото е като в приказка, после разбират, че мъжът на мечтите им е трафикант. Не са малко случаите и на мъже станали жертва на трудова експлоатация. В предаването „Здраве“ разговаряме по темата с Росица Янева, секретар в Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ)
– Г-жо Янева, ограниченията във връзка с коронавируса, доведоха ли до спад на случаите на трафик с цел трудова експлоатация? И какво ще се случи след отмяната им?
– Има спад, но той е моментен. След овладяване на корона кризата този вид трафик ще се засили, тъй като много хора останаха без работа. Нарастващата безработица ще създаде предпоставки за приемане на съмнителни предложения за работа, което ще увеличи риска от въвличане в трафик с цел трудова експлоатация. През месец май ще започне национална кампания, чрез която ще предупредим хората за надвисналата опасност и ще ги информираме как да се предпазват от трафик с цел трудова експлоатация.
-Кога трябва да се усъмним в работодателя, кои са най-честите уловки, с които превръщат работника в жертва?
– Всеки, който търси работа, трябва да бъде изключително внимателен, когато заминава да работи извън България. Трябва обстойно да се информира за всяка стъпка от пътуването си в чужбина. Често фирми или конкретни лица в по-малките населени места, но и не само, търсят работници, на които обещават невероятни условия за сезона. Успяват да ги убедят, че няма никакви рискове, че всичко е уредено. Хората трябва да бъдат нащрек и, когато видят, че се налага да работят за минимално възнаграждение, а понякога и без такова, документите им за самоличност биват отнети от работодателя или от трето лице, принуждават ги да плащат нерегламентирани суми, че им осигуряват заетост, задължително е да се усъмнят, че ситуацията не се развива в тяхна полза. Притеснително е и, когато се налага да изчакат, за да започнат работата, за която са се договорили, изхарчват всичките си лични средства, задлъжняват. Това е съзнателен ход от страна на експлоататорите, които целят да те вкарат в дълг. На следващ етап нямат избор, заробват ги да работят при техните условия.
– Опишете фактологията на мащабен случай от практиката ви, в който бургазлии попадат в капана на трудова експлоатация.
– Имало е случаи на хора, които се отзовават на обява публикувана в бургаска медия. Съобщението е за сезонна работа в Италия, а именно за бране на портокали и мандарини. По този конкретен случай се установиха повече от двеста души. Обявата гласеше, че се заминава веднага, организиран е транспорт, квартира. Работодателят ги настанява при крайно мизерни битови условия, те пребивават в изоставена постройка, която е без ток и вода, а работа почти няма. Изпадат в безизходица. Някои от жените са въвлечени в сексуална експлоатация, защото нямат средства да се върнат обратно. Този случай не е нов, но е показателен и трябва да се помни. Статистиката за Бургас сочи, че превес имат случаите на сексуална експлоатация и трафик на бременни жени за продажба на новородени деца.
-Следващият акцент в нашия разговор е трафикът на непълнолетни с цел сексуална експлоатация. Как успяват трафикантите да ги оплетат в мрежите си?
– Сексуалната експлоатация е често срещана форма за нашия регион. Касае се за млади момичета, но и за непълнолетни такива. Често те са на тринайсет или на четиринайсет години. Първоначално експлоатирани сексуално в Бургас, а след навършване на осемнайсет биват извеждани и в чужбина. Имахме няколко случая на такива момичета, които се предлагат за сексуални услуги в Бургас и в областта. Ще акцентирам, че те не са само от ромски произход. Актуална е схемата „лавърбой“ за въвличането им, т.е. влюбване и последваща емоционална зависимост от сводника, който започва да предлага “любимата” си на приятели с цел печалба. Всеки човек има потребност да бъде харесван, обичан, когато тези потребности не се задоволяват в семейството, то момичето ги търси от хора, които ги предлагат целенасочено и с цел злоупотреба.
– Носят се легенди, че цели ромски фамилии се препитават като превръщат дъщерите си в секс робини. Къде е истината тук?
-Ще ви отговоря със случай от последните месеци. Млада жена от Бургас, деветнайсетгодишна ромка, продадена от бащата и братята й. Момичето е изтъргувано в Италия с цел сексуална експлоатация. Когато това се случва, тя има съвсем малко дете. След петгодишно пребиваване против волята й на Ботуша, тя успява да си върне контрола над собствения си живот. Получи и съдействие да се завърне за кратко в Бургас, при което успя да вземе детето си. Момиченцето е отглеждано от близките й, които я продават като секс робиня. Тя се опасяваше, че същото може да се случи и на дъщеря й. Тук е момента да уточня, че това не е единичен случай в ромските квартали. Много често момичетата се продават от близки роднини или от общността им. Същото се отнася и за трафика на бременни жени, хората които го организират също са от общността.
– Да поговорим за трафика на бременни жени. Има ли традиционна дестинация, в която проплакват новородените?
-При тази форма на трафик става въпрос изключително и само за ромски жени. С тяхно съгласие! Жената, съпругът или мъжът, с който тя живее продават новороденото, което се ражда традиционно в Гърция. Случаите са от кварталите „Победа“ и „Горно Езерово“. Камено е друга община, но няма как да не го споменем. Това са хора в тежко материално състояние, които търсят начин да излязат от него. 28 са официално установените жертви на този вид трафик в Бургаско за миналата година.
– Да обобщим: Какъв е броят на случаите на трафик на хора в Бургас за изтеклата 2019 година, тенденция?
– За 2019 година това са 50 случая. 2/3 от тях са на бременни жени. Винаги казвам, че това са малък брой случаи, които не отразяват мащаба и сериозността на проблема в Бургаско. Жертвите на трафик на хора не са склонни да свидетелстват за престъплението. Те са или изплашени, или заплашени, или се срамуват от стореното им. Случаите, които са официално идентифицирани са много малко.
-Когато става въпрос за сексуална експлоатация от 60% до 80% от случаите са на ромски момичета, останалите са за български. В Бургас има два приюта за жертви на трафик на хора, често в тях се настаняват момичета, които са от български произход. Това, което мога да отделя като тенденция е, че момичета с лека умствена изостаналост или с психични отклонения, което ги прави уязвими, биват въвличани в отношения, които са вредни за тях.