Тази година обучението започва присъствено на 25 септември, а конкурсът с награда 30 000 лв. ще бъде на 11 декември.
Програмата е безплатна и е насочена към студенти, докторанти и млади учени, които искат да реализират идеи и проекти позитивно въздействие върху околната среда или обществото. Лектори и ментори са българи, лидери в своята област, предприемачи, инвеститори, бизнес ангели и водещи експерти. Сред тях са стартъп ментори, които подкрепят стартиращи предприемачи в Европа и Близкия Изток, като тази година ще бъдат добавени нови локации.
Проектите на кандидатите може да са на идейно ниво, да са част от научна разработка, готови прототипи, дисертация или да са в основата на вече създадени академични стартъпи.
Академични партньори на програмата са Софийски университет, Технически университет – София и Robo Club към университета, Университетът за национално и световно стопанство, Минно-геоложки университет и Студентски иновационен център към университета, Единен център за иновации на БАН.
Бизнес партньори са София Тех Парк и Bulgarian Angels Club – най-голямата българска ангелска мрежа, които също дават награди под формата на различни възможности за участие на откроили се участници.
Допълнителна информация за програмата и насоки за кандидатстване могат да бъдат намерени на сайта на фондация Карол Знание „Предприемачи в науката“.
https://www.karollknowledge.bg/enterp
Белгийска асоциация с подкрепа за идейни проекти, борещи се с бедността и социалното изключване
Асоциацията GIVE EUR-HOPE (GEH) разглежда искания за финансова подкрепа, подадени от общности, местни асоциации или неправителствени организации за изпълнение на микропроекти, борещи се с бедността и социалното изключване.
Асоциацията е частно сдружение с нестопанска цел, съгласно белгийското законодателство, което функционира на доброволен принцип. То е независимо от всякакви политически, религиозни или институционални връзки.
Предвид ограничените си човешки и финансови ресурси, асоциациятаа определи обхвата на своите интервенции на сайта на организацията. Критериите за интервенция следва да бъдат разгледани преди подаване на искане за финансова подкрепа.
Сдружението е подготвил меморандум за предложения за проекти, по чийто образец желаещите могат да подадат проект. Той съдържа информацията, необходима за анализ на всяка заявка.
Проектите, подкрепяни от GEH, имат за цел преодоляване на бедността и социалното изключване. Те обхващат основно:
– изграждане/ реновиране на домове и защитени жилища;
– създаване на основни здравни заведения (диспансери в необлагодетелствани райони);
– обучение на хората по въпросите на гражданството, информирането им за техните граждански права и уменията, необходими за тяхното упражняване (подкрепа за ограмотяване, езикови курсове);
– инициативи в социално-културната сфера, предназначени да насърчат споделянето на знания, включително чрез артистично изразяване;
– създаване или подкрепа на мрежи за професионално развитие и обучение.
Повече информация за финансовата подкрепа може да бъде намерена на онлайн портала на Асоциацията:
Представяне на инициативата на Община Бургас за създаване на Енергийна общност
Форумът ще се проведе на 07 август 2024г. (сряда) от 16:30 ч. в Енергиен офис – Бургас, намиращ се в сградата на НХК.
Новосъздадена енергийна общност е ефективен инструмент за съвместна работа на всички, които имат интерес за подобряване на средата, в която живеят.
Енергийна общност – Бургас си поставя за цел да изгради фотоволтаична централа с мощност 400 kWp на покрива на Плувен спортен комплекс в жилищен комплекс „Славейков“, като над 85% от произведената енергия ще се консумира на място от плувния басейн.
По време на срещата подробно ще бъдат представени условията за участие и ползите за членовете на общността и град Бургас.
За участие в събитието е необходима е предварителна регистрация.