Отворените конкурси по програма „Цифрова Европа“ са в подкрепа на центровете за операции по сигурността с нови приложения на изкуствения интелект и други базови технологии, за прилагането на законодателството на Европейския съюз в областта на киберсигурността.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06-ENABLINGTECH – Нови приложения на AI и други активиращи технологии за оперативни центрове за сигурност.
Целта е да се разработят и внедряват системи и инструменти за киберсигурност, базирани на нови приложения на технологии като изкуствен интелект (ИИ) и др. за центрове за операции по сигурността (Security Operation Centres-SOCs), насочени към откриване на заплахи и уязвимости, анализ и споделяне на данни и др.
Няма изисквания за сформиране на консорциум. Могат да участват частни и публични организации, включително центрове за операции по сигурността (Security Operation Centres-SOCs).
Бюджет – 30 млн. евро. Европейското финансиране е 50 %, за проект – от 3 до 5 млн. евро.
Продължителност на проектите – 36 месеца.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06-STRENGTHENCRA – Укрепване на капацитета за киберсигурност на европейските МСП.
Целта е да се подкрепят европейските малки и средни предприятия (МСП) с акцент върху микропредприятия и малки предприятия, за укрепване на техния капацитет за киберсигурност в съответствие с изискванията на законодателния акт за киберустойчивост.
Няма изисквания за сформиране на консорциум.
Конкурсът е насочен по-специално към националните координационни центрове (както са определени в Регламент (ЕС) 2021/887), частни субекти и др.
Бюджет – 22 млн. евро. Финансирането за проект е 22 млн. евро, т.е. ще се финансира само 1 проект по този конкурс.
Продължителност на проектите – 36 месеца.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06-CRATOOLS – Инструменти за съответствие.
Целта на конкурса е да се подпомогне прилагането на законодателния акт за киберустойчивост чрез инструменти, които поддържат и където е възможно автоматизират вътрешни процедури за съответствие, включително тестване и изготвяне на спецификации, с фокус върху европейските МСП и по-специално микропредприятията и малките предприятия.
Бюджет – 8 млн. евро. Финансирането за проект е 2-3 млн. евро.
Продължителност на проектите – между 12 и 18 месеца.
Няма изискване за сформиране на консорциум.
Фокусът е върху малки и средни предприятия, но могат да участват и други организации. Финансирането е 50 %, а за МСП – 75 %.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06-PQCINDUSTRY – Внедряване на постквантова криптография в системи в индустриални сектори.
Целта е да се внедри постквантова криптография (PQC) в системи в индустриални сектори като автомобилостроене, автоматизация, финанси, системи за управление или енергетика, като се интегрират системите, оборудването, компонентите, протоколите и мрежовите технологии на постквантовата криптография в съществуващите цифрови мрежи за сигурност и комуникация.
Няма изискване за сформиране на консорциум.
Конкурсът е насочен към заинтересовани страни в областта на постквантовата криптография, индустриални участници, включително малки и средни предприятия и стартиращи фирми, и съответните участници, които играят роля в процеса на интеграция.
Бюджет – 22 250 000 евро, финансирането за проект е 5-7 млн. евро.
Продължителност на проектите – 36 месеца, финансиране – 50 %.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06- STANDARDPQC – Стандартизация и осъзнаване на европейския преход към постквантова криптография.
Целта е да се засилят действията на Европа за преход към постквантова криптография чрез подкрепа на европейските и международни дейности по стандартизация и повишаване на осведомеността в тази област.
Конкурсът е насочен към заинтересовани страни в областта на стандартизацията на PQC (както в рамките на европейските, така и на международни форуми за стандартизация), индустриални участници, включително МСП и стартиращи предприятия, и съответните участници, които играят роля в стандартизацията на постквантова криптография.
Няма изискване за сформиране на консорциум.
Бюджет – 1 млн. евро, финансирането за проект е 1 млн. евро, т.е. ще се финансира само 1 проект.
Продължителност на проектите – 36 месеца, финансиране – 100 %.
Конкурс DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-06-TRANSITIONEUPQC – Пътна карта за прехода на европейските публични администрации към ерата на постквантовата криптография.
Цели се разработването на пътна карта за преминаване на публичните администрации към постквантова криптография. Пътната карта следва да отчита инвентаризацията на системите, които трябва да бъдат заменени, времевата рамка, както и техническите и правните аспекти на преминаването към постквантова криптография в публичните администрациите.
Конкурсът е насочен по-специално към агенциите за национална сигурност и други публични администрации при разработването на пътна карта за прехода на публичните администрации към постквантова криптография.
Няма изискване за сформиране на консорциум.
Бюджет – 750 000 евро, финансирането за проект е 750 000 евро, т.е. ще се финансира 1 проект.
Продължителност на проектите – 36 месеца, финансиране – 100 %.
Допустими кандидати в конкурсите : фирми, малки и средни предприятия (МСП), публични администрации и други юридически лица от държавите членки и от държавите от ЕИП (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн).
Предложенията за проекти се подават на английски език – електронно през портала на Европейската комисия.
За допълнителна информация за конкурсите може да се обръщате към Ели Канева – държавен експерт в Министерство на транспорта и съобщенията и национален представител в Комитета по програма „Цифрова Европа“ на тел. 9409 284 или на email: [email protected].
Министерството на иновациите и растежа отвори за кандидатстване процедура „Разработване на иновации в предприятията„
Процедурата е част от подкрепата за българския бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП).
Бюджетът й е 127 млн. лв.
Допустими кандидати: микро-, малки и средни фирми (МСП), дружества с до 3000 служители и големи компании в партньорство с МСП.
Проектите трябва са насочени към някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):
- „Информатика и ИКТ“,
- „Мехатроника и микроелектроника“,
- „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“,
- „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“,
- „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.
Допустими дейности:
- в областта на изкуствения интелект и повишаването на промишления капацитет;
- в облачните изчисления (Big Data, Grid and Cloud Technologies), комуникационните мрежи, включително безжични сензорни мрежи и безжична комуникация или управление;
- разработване на ИКТ подходи в машиностроенето, медицината, творческите и рекреативните индустрии;
- дигитализацията на културно-историческото наследство;
- телемедицината;
- блокчейн технологиите;
- създаване на иновации в областта на автономните роботи и системи, които да бъдат внедрени в промишлеността и в сектори с дългосрочен дефицит на кадри;
- разработване на нови методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайните потребители на специфични български съставки и продукти;
- разработване на водород-базирани технологии и използването на водород в индустрията, енергетиката, транспорта и бита;
- разработване на иновации за нуждите на процесите по ин-витро, на тъканното инженерство и регенеративната медицина, както и за нови решения и дигитализация на културни и творчески индустрии като сценични и визуални изкуства, медии, библиотеки и др.
Минималният размер на финансирането по процедурата е 50 000 лв.
Максималният зависи от големината на фирмите. За микро- предприятията е 250 000 лв., за малките – 400 000 лв., а за останалите – 500 000 лв.
Съфинансирането е от 25% до 60% спрямо категорията на дружествата.
Документите по процедурата се подават онлайн през Информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020 до 16:30 ч. на 15 май 2024 г.
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/0a5a4290-5c65-42e6-a86a-9eff0d362875
Отворени са заявките за участие в третото издание на националния конкурс “Най-добър младежки стартъп в България”
Имаш страхотна идея за нов продукт или услуга? Мечтаеш да си предприемач със собствен успешен бизнес? Вече работиш по свой стартъп и търсиш възможности за растеж?
Потърси подкрепа за идеята си и случи бъдещето, което искаш!
Състезанието “Най-добър младежки стартъп в България” се организира от Фонд на фондовете и Стопанския факултет на Софийски Университет „Св. Климент Охридски“ и е под патронажа на Министъра на иновациите и растежа и Ректора на Софийски Университет.
Конкурсът ще даде възможност на индивидуални участници или екипи да развият иновативните си идеи, да покажат предприемачески умения и да придобият ценен опит в стартъп екосистемата в рамките на 10-седмична менторска програма преди финалното представяне на идеите си.
Инициативата е трамплин за успешно осъществяване на планове за собствен бизнес във всички сектори на икономиката и цели да повиши предприемаческата култура на младите хора в България, включително за генериране и развитие на идеи, бизнес планиране, маркетинг, представяне пред инвеститори и др.
Могат да участват студенти и младежи от цялата страна на възраст до 29 г., както и ученици от 11 и 12 клас с иновативни бизнес идеи.
Допустими са проекти от всички области и на различен етап на реализация – идейна фаза, ранен или напреднал етап.
Крайният срок за кандидатстване е до 15 март 2024 г.
Допълнителна информация и линк за кандидатстване са достъпни в сайта на конкурса НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС „НАЙ-ДОБЪР МЛАДЕЖКИ СТАРТЪП В БЪЛГАРИЯ 2024“.
https://sites.google.com/view/fmfib-startup-competition-2024/home