Европейската комисия отвори за кандидатстване две покани за създаване и разпространение на информация в цифров вид и в иновативни аудиоформати от европейски медии.
Общият бюджет на поканите възлиза на 9,5 млн. евро. Целта е да се насърчи независимото отразяване на европейски въпроси чрез аудио формати, както и да се предостави по-голям избор от качествено онлайн новинарско съдържание.
Първата покана – “Цифрово отразяване” – ще финансира два проекта, всеки с максимум 2,7 млн. евро. По тях се предвижда предоставяне на съдържание в цифрова форма на минимум шест европейски езика. Могат да кандидатстват новинарски организации и разработчици на технологии – самостоятелно или в консорциум. Целта е европейските граждани да разширят избора си от онлайн информационно съдържание.
Проектите могат да стартират през юни догодина и да имат продължителност от 18 до 24 месеца.
Втората покана – “Аудиоотразяване” – ще финансира един проект с максимум 4,5 млн. евро за производство на аудиоформати – новинарски бюлетини, репортажи, документални филми, списания, токшоу. Могат да кандидатстват новинарски медии и по-специално такива, специализирани в аудиоформат – отново самостоятелно или в консорциум. Целта е да се увеличи обхватът на независимите аудиорепортажи, за да достигнат до най-много граждани на ЕС, особено в страни, в които информацията по въпросите на ЕС е ограничена.
Одобреният проект може да стартира в началото на 2025 г. и да има продължителност до 24 месеца.
Средствата по проектите могат да покриват до 95% от допустимите разходи. Бенефициентите трябва да работят при пълна редакционна независимост.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.09.2024 г.
По-подробна информация за условията за кандидатстване е достъпна на сайта на Европейската комисия.
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/funding/call-proposals-eu-digital-reporting
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/funding/call-proposals-eu-audio-reporting
Програма за морско дело, рибарство и аквакултури стартира прием по процедура „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”
Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 стартира прием за проектни предложения по Приоритет: 2. Насърчаване на устойчиви дейности в областта на аквакултурите, преработката и предлагането на пазара на продукти от риболов и аквакултури, като по този начин допринася за продоволствената сигурност в Съюза, като обявява процедура „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”.
Изпълнението на дейностите по настоящата процедура ще допринесе за постигане на специфичната цел: 2.2 „Насърчаване на предлагането на пазара, качеството и добавената стойност на продуктите от риболов и аквакултури, както и преработването на тези продукти“ от Приоритет: 2. „Насърчаване на устойчиви дейности в областта на аквакултурите, преработката и предлагането на пазара на продукти от риболов и аквакултури, като по този начин допринася за продоволствената сигурност в Съюза“.
Чрез прилагането на дейностите по процедурата се цели изграждането на нови и модернизация на съществуващи предприятия.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 15 000 000 лева.
Размерът на безвъзмездната финансова помощ за един проект е от 30 000 лв. до 2 000 000 лв., като съфинансирането е до 50% от общите допустими разходи по проекта.
Допустими за финансиране са разходи за закупуване на нови машини и оборудване, съоръжения и други, пряко свързани с предвидената инвестиция; строително-монтажни работи; специализирана складова техника и складови транспортни средства; закупуване на земя; инвестиции в пречиствателни съоръжения за отпадни води; инсталации за обработка/преработка на риба и рибни продукти; дигитализация на производствените дейности; инвестиции в намаляване на замърсяването на водата; възобновяеми енергийни източници и др.
Краен срок за подаване на идейни проекти – 17 септември.
Допълнителна информация, насоки и формуляр за кандидатстване могат да бъдат намерени на сайта Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС ИСУН 2020.
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/97cecbb2-9175-4ca5-94f9-216629a3d668
Европейската комисия откри нова онлайн платформа за обществени поръчки
Платформата „Обществени поръчки за купувачи“ представлява разширена секция в съществуващия портал Access2Markets и помага на възложителите в държавите членки да разбират и прецизно да прилагат международните правила за обществените поръчки.
Новият инструмент „Обществени поръчки за купувачи“ служи като център за знания в областта на обществените поръчки с леснодостъпна информация за правилата за възлагане на обществени поръчки в европейските страни. Платформата ще помогне на възложителите да разберат кои кандидати отговарят на условията за участие. В новия портал са включени и приложимите изисквания по отношение на произхода на стоките и услугите, които могат да бъдат предлагани.
Повече информация можете да получите на сайта на Европейската комисия.