Отворена за кандидатстване е процедура „Изпълнение на мерки 54, 55 и 56 от Националната рамка за приоритетни действия за Натура 2000 “ по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (ПОС)

Целта на процедурата е подобряване на природозащитното състояние на крайбрежни, скални и дюнни типове природни местообитания, чрез премахване на нетипична храстова и дървесна растителност (мярка 54 от НРПД) и инвазивни чужди видове (мярка 55 от НРПД) и чрез изграждане/ поддържане на съоръжения за обществен достъп (мярка 56 от НРПД).

Допустими кандидати са: структури на/към Министерство на околната среда и водите (МОСВ)/Министерство на земеделието и храните, общини, областни администрации, юридически лица с нестопанска цел, научни институти, природонаучни музеи (към БАН и към Министерство на културата) и висши учебни заведения. Партньорство по процедурата е допустимо, но не е задължително.

Бюджетът на процедурата е 4 709 638.64 лв. По процедурата не е предвиден минимален размер на проект. Максималният такъв се определя от заложената целева площ по проектното предложение и цената на хектар за изпълнение на съответната мярка съгласно НРПД – до 563,28 лв./ха за м. 54, до 3 911,66 лв./ха за м. 55 и до 4 791,78 лв./ха за м. 56.

Допустимите дейности за финансиране, са:

  • Подготовка на проектното предложение – дейности по изготвяне на проектно предложение, вкл. експертни и технически анализи и проучвания (в това число теренни проучвания), необходими за написване и планиране на проектното предложение;
  • Основни дейности – дейности в изпълнение на мерки 54, 55 и 56 от НРПД, както следва:
    • Мярка 54 е свързана с премахване на нетипични дървесни и храстови видове в територии с разпространение на целевите местообитанията и в непосредствена близост до тях;
    • Мярка 55 е свързана с премахване на нетипична храстова и дървесна растителност, възстановяване на типични видове и отстраняване на инвазивни чужди видове;
    • Мярка 56 е свързана с изграждане и поддържане на съоръжения за обществен достъп, поставяне на информационни табели, табла за „внимание“ и др.

Максималният срок за изпълнение на проект е 36 месеца. Всеки кандидат може да включи в проектното си предложение повече от една защитена зона и повече от един тип природно местообитание.

Крайният срок за подаване на проектни предложения по процедурата е 20.03.2024 г.

Отворена е процедура „Техническа помощ за инвестиции в зоологически градини“

Целта й е да се подпомогне разработването на качествени проектни предложения за своевременно кандидатстване и последващо финансиране на инвестиционни проекти по ПОС 2021-2027 г. за ремонт/ реконструкция на зоологически градини с цел изпълнение на консервационната им роля.

Конкретни бенефициенти по процедурата са общини на територията на които функционират общински зоологически градини, включително и Добрич.

По процедурата не е предвиден минимален размер на БФП за конкретен проект. Максималният размер на БФП за проектно предложение е до 200 000 лева.

Допустими за финансиране са следните дейности, които кандидатът описва и обосновава в проектното предложение:

• Разработване/актуализиране на:

1. План за развитие на зоологическата градина, вкл. предварителни и обемно-устройствени проучвания за определяне разположението на обект, доказване на нормативната му допустимост и целесъобразността на инвестиционната идея;

2. План за колекция, който да включва и план за размножаване;

3. План за консервационни дейности (ако е приложимо);

4. План график за изпълнение на дейностите за развитие на зоологическата градина при наличие на финансиране – в краткосрочен и дългосрочен план – с отговорници, срокове и индикативни бюджети по отношение на краткосрочните дейности (3 до 5 години);

5. Техническо задание за изготвяне на инвестиционен проект във фаза „технически проект“ или във фаза „идеен проект“ за идентифицираните строителни дейности.

• Подготовка на проектното предложение: Включва дейности по разработване на проекта, изготвяне на анализ за остойностяване и др.

• Организация и управление на проекта

• Видимост, прозрачност и комуникация

• Подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки

• Постигане на съответствие с екологичното законодателство

⏲Крайният срок за подаване на проектното предложение е 20.12.2023 г. само чрез ИСУН.

Максималният срок за изпълнение на проекта е до 12 месеца.

Европейските промишлени малки и средни предприятия могат да получат финансиране за внедряване на интелигентни решения за опазване на околната среда.

Европейските промишлени малки и средни предприятия могат да получат финансиране за внедряване на интелигентни решения за опазване на околната среда по покана GreenAdopt, част от европейския проект GEMSTONE на Euroclusters, съобщиха от Клъстер „Мехатроника и автоматизация“.

Целта на GreenAdopt е да се насърчи внедряването на нови зелени технологии, услуги, продукти или производствени процеси в реална оперативна среда.

Поканата е отворена за МСП, предоставящи производствени услуги, технологии и решения, и по-специално за доставчици на промишлено оборудване и инструменти. Проектът е насочен приоритетно към кандидати, работещи в следните 5 промишлени сектора:

Аеронавтика/отбрана;

Енергетика;

Мобилност;

Селско стопанство/хранително-вкусова промишленост;

Материали.

Одобрените предприятия ще получат финансиране в размер до 40 000 евро в един транш, като то е за подпомагане на определени видове дейности:

валидиране и/или демонстрация на решение, продукт, процес, услуга или технология в производствена среда в сътрудничество с друго МСП;

внедряване на тествано решение, продукт, процес, услуга или технология в реална среда в сътрудничество с друго МСП.

Кандидатстването е отворено до 31 октомври 2023 г.

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email