Поканата има за цел да разработи иновативни методи за проследяване на замърсяването (въздух, вода, почва, шум), за да подобри здравето на гражданите и качеството им на живот.
Допустими са проекти, които включват поне два града – един от Мисията на ЕС „Неутрални по отношение на климата интелигентни градове“ и втори по „Споразумението за зелени градове“ на ЕС.
Очаква се проектите да допринесат за следните резултати:
- Разработени методи за по-прецизна оценка на експозицията на замърсяване на въздуха, водата, почвата и/или шум, въздействия върху здравето и обществена информация на регионално и/или местно ниво;
- Подобрена и сравнима оценка на въздействието върху смъртността и заболеваемостта;
- Подобрено разбиране на ролята на поведенческата икономика;
- Подобрено разбиране на връзката между качеството на околната среда на градските пространства и човешкото здраве и благополучие;
- Разработени методи за определяне на източниците на замърсители на въздуха на градско ниво;
- Сравнителен анализ на избрани успешни стратегии за намаляване на замърсяването на местно ниво и идентифициране на ключови фактори.
Отделните проекти трябва да са насочени към поне две от следните дейности:
- Подобрени оценки на въздействието върху здравето;
- Методи за измерване и моделиране;
- По-прецизни доказателства за засегнатите групи, особено на уязвими групи от населението;
- Проучване на ефективността на динамичните стратегии за намаляване чрез мониторинг на промените в нивата на замърсяване.
За всички проекти е задължително:
–Разработването на методи и инструменти, които могат бързо да бъдат внедрени и използвани от градовете и регионалните власти.
–Подкрепа на прилагането на политики за нулево замърсяване чрез преодоляване на бариерите пред промяната на поведението.
Общият бюджет за поканата е 20 милиона евро. Крайният срок за кандидатстване е 11 февруари 2025 г. Подробна информация и пълен набор от документи и насоки за поканата ще откриете на:
EU Funding & Tenders Portal | EU Funding & Tenders Portal
Управляващият орган на програма „Околна среда“ 2021-2027 г. обявява процедура за предоставяне на БФП чрез подбор на проекти в „Изпълнение на мярка 70 от Националната рамка за приоритетни действия за НАТУРА 2000“ по приоритет 3 „Биологично разнообразие“
Целта на процедурата е подобряване състоянието на защитени видове птици Черен лешояд, Кръстат орел, Белоглав лешояд, Египетски лешояд чрез извършване на подхранвания в съществуващи площадки в защитените зони от мрежата НАТУРА 2000.
Допустимите кандидати са:
-Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и регионалните му органи;
-Структури на Министерство на земеделието и храните;
-Други държавни органи;
-Общини;
-Областни администрации;
-Физически и юридически лица, собственици на площадки за подхранване.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ по процедурата е 5 134 053,75 лв. Средствата от Европейския фонд за регионално развитие са съответно:
– в размер на 85% и националното съфинансиране в размер на 15% за по-слабо развитите региони
– и в размер на 70% и 30% национално съфинансиране за региона в преход.
Допустимите дейности по процедурата са:
– Спомагателни т.е. дейности по изготвяне на проектно предложение;
– Дейности по мярка 70 от Националната рамка за приоритетни действия 2021-2027 г.;
– Организация и управление на проекта, видимост, прозрачност и комуникация и подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 07.02.2025 г.
Пълният комплект документи и метод на кандидатстване са публикувани на Единния информационен портал на европейските структурни и инвестиционни фондове ИСУН 2020.
https://eumis2020.government.bg/…/14583caa-4e6e-44f7-8341…
Награди за европейско наследство
Наградите за европейско наследство отбелязват и насърчават най-добрите практики, свързани с опазването му, управлението, доброволчеството, научните изследвания, образованието и комуникацията. По този начин те допринасят за по-силно обществено признание на културното наследство като стратегически ресурс за обществото, икономиката и околната среда на Европа. Наградите стартират през 2002 г. от Европейската комисия и оттогава се управляват от Europa Nostra.
Наградата ще бъде присъдена на всяка от следните категории:
Категория 1: Съхраняване и адаптивна повторна употреба
Изключителни постижения в опазването, възстановяването и адаптирането към нови употреби на културното наследство, включително културните пейзажи.
Категория 2: Изследвания
Изследователски проекти, опазващи културното наследство или подобряващи достъпа, интересът към и разбирането за активите на наследството от общностите.
Категория 3: Образование, обучение и умения
Проекти или инициативи, насърчаващи трансфера на знания, изграждане на капацитет и подобряване на умения и занаяти, свързани с наследството.
Категория 4: Ангажираност на гражданите и повишаване на осведомеността
Проекти насърчаващи социалното сближаване, приобщаването, мултикултурния диалог и разбирателството.
Категория 5: Шампиони по наследство
Влиятелни и вдъхновяващи личности или организации, чиито действия демонстрират изключително ниво на всеотдайност, въздействие и гражданска ангажираност за опазване и подобряване на културното наследство.
Записите могат да бъдат свързани с материално, нематериално или цифрово наследство. Обхватът на записите може да варира от малки до големи, от местни до европейски и международни.
Заявки могат да се изпращат от страните, които участват в програмата Творческа Европа на Европейския съюз.
Петимата победители в съответните категории ще бъдат избрани като носители на Голямата награда и един от тях ще получи наградата Public Choice след онлайн гласуване, проведено чрез уебсайта на Europa Nostra.
Всеки от лауреатите на Голямата награда ще получи по 10 000 евро.
Краен срок за кандидатстване: 20 ноември 2024 г.
Подаването на кандидатури се извършва на сайта на Europa Nostra: https://www.europeanheritageawards.eu/