Отворена е втора покана за биоиноватори по проект на програма “Хоризонт Европа”

Проектът COPILOT има за цел да подкрепи изграждането на капацитета на биоикономиката в ЕС и по този начин да стимулира иновациите и да ускори растежа на иноваторите в областта на биоикономиката. Проектът включва 10 партньори от 10 държави-членки.

Втората покана Call4BioInnovators за биоиноватори по проекта COPILOT e отворена за кандидатстване. Ще бъдат подкрепени до 15 стартиращи, малки и средни предприятия (МСП), активни в биоикономиката, които да допринесат за създаването на платформа от следващо поколение за пилотни и демонстрационни инфраструктури – Pilots4U.

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с общ бюджет от 200 000 евро. Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ с максимален размер за една компания от 6 000 евро.

В допълнение предприятия ще могат да се възползват от възможности за работа в мрежа и създаване на контакти чрез програмата “Обмен и свързване”.

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат стартиращи предприятия и МСП, които притежават и разработват иновативни технологии на биологична основа с цел търговска реализация. Те следва да са базирани в държава-членка на ЕС или в страна, асоциирана по “Хоризонт Европа”. Кандидатстването е самостоятелно.

Задължителните задачи, които одобрените предприятия ще трябва да изпълнят включват:

✔Участие в семинарите за съвместно създаване, организирани от COPILOT на 04 декември 2024 г. в Гент, Белгия;
✔Участие в събитието PITCH PERFECT AND BOOST THE EUROPEAN BIOECONOMY на 03 декември 2024 г. в Брюксел, Белгия;
✔Участие в още един до три онлайн семинара за съвместно създаване на COPILOT;
✔Онлайн тестване на бета-версията на платформата Pilots4U и нейния бизнес модел;
✔Участие в учебно посещение, организирано от пилотна и демонстрационна инфраструктура (ПДИ) по същия проект;
✔Участие в едночасов онлайн уебинар на избрано ПДИ.

Продължителността на един проект е до 22 месеца (в периода декември 2024 г. – май 2026 г.). Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10 октомври 2024 г.

Кандидатстването се осъществява по електронен път: https://www.bbeu.org/projects/pilots4u-powered-by-copilot/

Допълнителна информация за проекта може да бъде намерена на сайта на Европейската комисия: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/how-to-participate/org-details/999999999/project/101157279/program/43108390/details

Възможност за подпомагане на МСП за индивидуални участия в Международен Технически Панаир

В периода от 25 – 28 септември 2024 ще се проведе Международен Технически Панаир – гр. Пловдив.

Участието се организира и финансира със средства по Проект „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа на дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027.

Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия (ИАНМСП) поема напълно или частично разходите като:

– Наем на изложбена площ;
– Изграждане на стандартен щанд;
– Оборудване и обзавеждане на щанд;
– Регистрационни и/или медийни такси;
– Пропуски за изложителите;
– Консумативи и други.

ИАНМСП поема 100% от направените разходи на съответно предприятие, което участва за първи път. Предприятие с две или повече участия  по горецитирания проект, заплаща 30% от направените  разходи.

Крайният срок за подаване на заявка за участие с изискуемите документи е 10.09.2024 г. Заявката за участие се подава на адрес ИАНМСП, Деловодството, 1000 София, ул. „Леге” № 2-4 ИЛИ по електронен път на един от следните електронни адреси – [email protected]; www.b2bconnect.bg.

Допълнителна информация, както и документацията необходима за кандидатстване можете да откриете на сайта на ИАНМСП: https://www.sme.government.bg/?p=65794 , както и на телефони:

Тереза Мутафова, главен експерт в отдел МИК, тел.: (02) 940 79 88, имейл: [email protected]
Траян Трендафилов, главен експерт в отдел МИК, тел.: (02) 940 79 81, имейл: [email protected].

Обявен е конкурс за европейски награди “Млади изобретатели”

Европейското патентно ведомство обяви конкурс за европейските награди „Млади изобретатели“, които се връчват на най-обещаващите млади умове на планетата. Номинациите за наградите за 2025 г. са отворени до 27 септември 2024г.

За наградите „Млади изобретатели“ може да кандидатства всяка публикувана инициатива на физическо лице или група физически лица от цял свят, на възраст до 30 години към момента на връчването. Инициативата трябва ясно да демонстрира как възнамерява да реши проблем в рамките на Целите за устойчиво развитие на ООН, като използва решение от която и да е област на технологиите.

Кандидатите могат да бъдат от всякаква националност. Наградата не е ограничена до лица с гражданство на държава – членка на Европейската патентна организация.

Ще бъдат разглеждани само вече публикувани инициативи, тъй като по този начин се избягва рискът от неволно разкриване на информация, която може да повлияе на бъдещи заявки за патент.

Подаването на кандидатури е достъпно на сайта на наградите “Млади иноватори”: https://nominate.epo.org/

Допълнителна информация за конкурса може да намерите на сайта на Патентно ведомство на Република България: https://www.bpo.bg/bg/novini/2024/nabirane-na-kandidaturi-za-evropeyskite-nagradi-za-mladi-izobretateli-na-evp

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email