Обявена е отново програмата за международна мобилност „Culture Moves Europe“

Втората покана има за цел да подкрепи индивидуалната мобилност в следните сектори: музика, литература, архитектура, културно наследство, дизайн и моден дизайн, визуални и изпълнителски изкуства.

Този конкурс е отворен за индивидуални артисти и групи до 5 души. Безвъзмездната помощ покрива разходите за пътуване, настаняване и осигуряване на  допълнителна подкрепа при специфични случаи.

Артистите и професионалистите в областта на културата могат да кандидатстват с предложение за осъществяване на проект с партньор по техен избор в държава от програма „Творческа Европа“, която не е тяхната държава на пребиваване.

Проектът трябва да преследва две от следните цели:

  • проучване: провеждане на творчески и художествени изследвания, проучване, вдъхновение и работа по конкретна тема или нова концепция;
  • да създава: да участва в творчески процес, целящ създаването на ново произведение на изкуството/културата;
  • да се учи: да се повишат компетенциите и уменията на участниците чрез неформално обучение или сътрудничество със специалист;
  • да се свърже: да развие професионална мрежа, да укрепи професионалното развитие на участниците, да се ангажира с нови публики.

Продължителността на проектите може да бъде от 7 до 60 дни за индивидуални артисти и от 7 до 21 дни за групи до 5 човека.

Крайния срок за подаване на предложенията е 31 май 2024 г.

Програмата „Culture Moves Europe” се финансира от програма „Творческа Европа“ на ЕС и се изпълнява от Гьоте-институт.

Повече информация е достъпна на сайта на Бюро „Творческа Европа“ –https://creativeeurope.bg/culture-moves-europe-второ-издание

Кандидатурите се обработват чрез портала за кандидатстване на Гьоте –https://gap-online.goethe.de/en-US/

Европейската комисия стартира нова инициатива – Зелена консултантска услуга за подкрепа на устойчиви инвестиции

Инициативата е в рамките на InvestEurope, финансирана по Програма LIFE и управлявана от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктура и околна среда. Тя осигурява, при поискване, безплатни и съобразени с нуждите консултантски услуги за екологични инвестиционни проекти, както в секторите на природния капитал и кръговата икономика, така и в сектори, които не са свързани с околната среда.

Услугата (Green Assist) е насочен към засилване на зелените инвестиции и екологизирането на сектори извън околната среда. Всички консултантски услуги по линия на Green Assist се предоставят напълно безплатно.

Целеви сектори за подкрепа в областта на околната среда са насочени към:

  • опазване на природни ресурси, биоразнообразие и екосистеми;
  • зелена и синя инфраструктура;
  • устойчиво развитие и свеждане до минимум на негативния отпечатък.

Целевите сектори извън околната среда допускат дейности в отраслите:

  • енергетика, транспорт, индустрия, земеделие, горско стопанство, рибарство и др.

Начините за кандидатстване за подкрепа са:

Стартира конкурсът за наградите „Нов европейски Баухаус“ (НЕБ) за 2024 г.

Започна кандидатстването за четвъртото поредно издание на наградите „Нов европейски Баухаус“ за 2024 г. Тази година конкурсът ще насочи вниманието си към регионите в целия ЕС, изправени пред по-интензивни социално-икономически ограничения, и поставя най-големи предизвикателства пред необходимостта от преминаване към неутрална по отношение на въглеродните емисии икономика. Една четвърт от наградите ще бъдат присъждани на проекти и концепции с положителна преобразяваща роля за тези региони. Информация за картите и списъците за разглежданите региони, както и всички подробности относно процеса на кандидатстване може да намерите в  Ръководството за кандидатите

Наградите за 2024 г. ще се присъдят за съществуващи проекти, както и за концепции, разработени от млади таланти, в четири категории:

  • Възстановяване на връзката с природата;
  • Възстановяване на усещането за принадлежност;
  • Отдаване на приоритетно значение на местата и хората, които имат най-голяма нужда от това;
  • Оформяне на кръгова промишлена екосистема и подкрепа за мислене, основано на жизнения цикъл.

Във всяка от четирите категории има две паралелни направления на конкурса:

  • Направление А: „Нов европейски Баухаус за шампиони“ ще бъде посветено на съществуващи и завършени проекти с ясни и положителни резултати;
  • Направление Б: Инициативата „Нов европейски Баухаус за изгряващи звезди“ ще бъде посветена на концепции, представени от млади таланти на възраст 30 или по-малко години. Концепциите могат да бъдат на различни етап на развитие — от идеи с ясен план до етап на прототип.

Кандидатстването ще приключи на 10 ноември 2023 г., 19:00 ч. централноевропейско време. Кандидатите могат да бъдат местни лица от всички националности, ако техните концепции и проекти се изпълняват в ЕС, Западните Балкани или Украйна. Кандидатурите трябва да бъдат подадени на английски език, чрез официалната Платформа на наградите „Нов Европейски Баухаус“

Победителите ще получат парична награда в размер до 30 000 евро. В допълнение към нея всеки победител и всеки класиран на второ място ще получи комуникационен пакет, който ще им помогне да популяризират своите проекти и концепции. Класирането ще бъде обявено на официална церемония по награждаването по време на фестивала „Нов европейски Баухаус“, който ще се проведе в периода 17-21 април 2024 г. в Брюксел, чийто домакин ще бъде Европейската комисия. Общо 20 победители (първо място) и подгласници (второ място) ще бъдат избрани от експертно жури и с публично онлайн гласуване.

Допълнителна информация можете да намерите на: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_23_4684

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email