ОБЩО 10 ПРОЦЕДУРИ ЩЕ СТАРТИРАТ ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА ЗА ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКИЯ БИЗНЕС

По линия на Министерството на иновациите и растежа (МИР) ще бъдат отворени за кандидатстване седем процедури за 1.2 млрд. лв. само през първата половина на 2023 г., а общо до края на годината ще стартират 10 мерки за бизнеса. Подкрепата за микро-, малките и средни компании в страната ще е по три направления – Плана за възстановяване и устойчивост, новата програма конкурентоспособност и новата програма за научни изследвания, иновации и дигитализация.

По НПВУ ще стартират общо 4 процедури за 711 млн. лв. до март – април. В края на януари – началото на февруари 2023 г. ще бъде отворена мярка за „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“ с бюджет от 200 млн. лв. за изграждане на фотоволтаични системи и батерии за локално съхранение на енергия за собствени нужди.

Втората мярка ще е за развойни дейности и интелектуална собственост за близо 120 млн. лв. Общественото обсъждане по нея приключи на 2 декември и тя ще  бъде отворена за кандидатстване през януари от компании, получили „Печат за високи постижения“ от ЕК, за които финансирането в предишния програмен период не е стигнало.

До края на февруари се очаква да стартира и Програмата за публична подкрепа за развитието на индустриални райони и паркове за привличане на инвестиции с общият размер на безвъзмездната финансова помощ 212,5 млн. лв. Максималният размер на безвъзмездно финансиране за индивидуален проект е до 40 млн. лв. Средствата ще са за цялостно или частично изграждане на инфраструктура в индустриалните зони и паркове. Инфраструктурата  може да бъде техническа (довеждаща и вътрешна), екологична (зарядни станции на слънчеви батерии за електромобили) и иновативна (научноизследователска).

Четвъртата процедура, която ще стартира до края на март по Плана през МИР ще бъде за Кръгова икономика с бюджет от 180 млн. лв. По нея освен малки и средни компании ще могат да кандидатстват и големи предприятия от сектора на преработващата промишленост.

По структурните фондове ще стартират общо 3 мерки в подкрепа на бизнеса.

Първата процедура ще е по новата програмата за конкурентоспособност и иновации в предприятията (ПКИП) 2021 – 2027г. и ще бъде отворена още през месец март. Тя ще бъде за „Разработване на иновации в малки и средни предприятия за 127 млн. лв.

През април се очаква да стартира и втората мярка по ПКИП за Внедряване на иновации в МСП за над 293 млн. лв.

През месец март ще може да се кандидатства и по първата мярка от новата за България Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация (ПНИИДИТ) 2021-2027г. – първата в историята на страната, която ще финансира внедряването на научни разработки в бизнеса. Процедурата ще бъде за изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове с бюджет от 140 мл. лв.

Одобрен е проект на Община Айтос „Грижа в дома в община Айтос“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-2.001 – „Грижа в дома“. Общата стойност на проектните дейности е 630 528.28 лв.

Проектното предложение има за цел да осигури подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора от община Айтос, зависими от грижа. Проектът подпомага социалното приобщаване чрез подобряване на достъпа до интегрирани здравни и социално-психологически услуги. Дейностите по проекта разширяват възможностите за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, включително и в контекста на пандемични ситуации.

Ще се предоставят почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете и психологическа подкрепа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване и за лица с увреждания. Проектът включва доставка на храна и продукти от първа необходимост; предоставяне на информация за превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания за лицата от целевата група, включително консултации с диетолог и др. специалисти при необходимост; Предвижда се и осигуряване на супервизия и обучения на служителите, предоставящи почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.

Продължителността на проекта е 13 месеца, като в първия месец ще бъде извършена оценка на потребностите. В рамките на 12 месеца ще бъдат предоставени здравно социални услуги минимум на 118 потребители от целевите групи.

ЕК има готово бюро за вас:  кандидатстването за стажа за Blue Book вече е отворено! Два пъти в годината ЕК предлага 5-месечен платен стаж, който може да бъде : административен стаж или стаж за превод към Генерална дирекция за преводи .

Стажантската програма е отворена за всички отговарящи на условията кандидати, независимо от тяхното гражданство, независимо от техния пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, религия или убеждения, принадлежност към национално малцинство, увреждане, възраст или сексуална ориентация.

Стажантите работят в цялата Европейска комисия, нейните служби и агенции, най-вече в Брюксел, но също и в Люксембург и на други места в Европейския съюз.

Последващите възможности за кариера може да варират между тези различни субекти.

Естеството на вашата работа ще зависи от службата, към която сте назачени.

Можете например да работите в областта на конкурентното право, човешките ресурси, екологичната политика, преводите и др.

В какво се състои ежедневната работа на един стажант?

  • Посещение и организиране на срещи, работни групи и публични обсъждания
  • Проучване, изготвяне и редактиране на документация – включително доклади и консултации
  • Отговаряне на запитвания на граждани
  • Подпомагане на управлението на проекти
  • Превод, ревизия на преводи или проучване на терминология

За започване на стажа през октомври 2023 г., крайният срок за кандидатстване е 31 януари. Повече информация за условията за участие ще намерите на страницата на ЕК в раздел Traineeships.

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email