Ще бъдат подкрепени европейски градове със смели и въздействащи проекти, които се стремят към декарбонизация на транспорта, подобряване на качеството на въздуха на местно ниво и въвеждане на активна, споделена и колективна мобилност.
Целта на поканата е да допринесе за прехода към по-чист, екологичен и приобщаващ транспорт.
Тазгодишното издание на поканата е с акцент върху проекти, които създават улично пространство, позволяващо здравословна и активна мобилност, и които включват озеленяване (напр. саксии, дървета, паркоместа, храсти, джобни градинки), тъй като те могат едновременно да донесат ползи за климата, качеството на живот, биоразнообразието и устойчивия транспорт.
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ – до 90 000 евро на проект. Очаква се да бъдат финансирани максимум 4 проекта.
Допустими кандидати могат да бъдат градски съвети, общини и местни власти (вкл. организации и фирми, собственост на общината). Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”.
Условие към кандидатстващите градове е да имат население поне 25 000 души.
Крайният срок за подаване на проектни идеи е 12 март 2025г.,
Допълнителна информация, насоки и онлайн формуляр за кандидатстване могат да бъдат намерени на сайта на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за климат.
https://www.climate-kic.org/open-call/sustainable-cities-mobility-challenge/#how-to-apply-section
Възможност за участие в обществени обсъждания на две процедури по Програма Образование
Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 г. публикува за обществено обсъждане на проекти на Насоки за кандидатстване по две процедури по Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“.
Процедурата „Ограмотяване на възрастни “ цели да подкрепи уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда.
Допустими кандидати и партньори по процедурата са общини, държавни, общински и частни училища, юридически лица с нестопанска цел с доказан опит и експертиза в сферата на образованието и/или работа с уязвими групи, Центрове за подкрепа за личностно развитие, Регионални управления на образованието, Национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите в България, както и техните поделения съгласно чл. 36, ал. 8 от Кодекса на труда.
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е на обща стойност 62 691 105 лв.
Писмени възражения и предложения по проекта на Насоки за кандидатстване могат да бъдат предоставени от заинтересованите страни в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в срок до 13 март 2025 г.
Проектът на документите е публикуван и в ИСУН на следния адрес:
Процедурата „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията” цели да насърчи процеса на образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация.
Допустими кандидати и партньори по процедурата са общини, държавни, общински и частни училища, юридически лица с нестопанска цел с доказан опит и експертиза в сферата на образованието и/или работа с уязвими групи, Регионални управления на образованието (РУО).
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е на обща стойност 28 624 214 лв.
Писмени възражения и предложения по проекта на Насоки за кандидатстване могат да бъдат предоставени от заинтересованите страни в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в срок до 13 март 2025 година.
Проектът на документите е публикуван в ИСУН на следния адрес:
Информационен ден относно нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми
На 5 март ще се проведе информационен ден във връзка с поканата на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT), свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT Water. Организатор е ЕИТ, а събитието ще се проведе както присъствено в Брюксел, така и онлайн чрез предаване на живо.
EIT Water ще се присъедини към вече съществуващите 9 общности в областите климат, творчество, цифрови технологии, храна, здраве, енергия, производство, материали и мобилност. Общностите за знания и иновации (KICs) представляват паневропейски публично-частни партньорства между водещи компании, научноизследователски организации и университети.
Новата общност ще свърже най-добрите партньори и ще насочи иновациите към укрепване на синята икономика в Европа. Тя ще създаде интегриран подход в сладководния и морския сектор, ще подкрепи предприемаческото образование и развитие на умения, проектите за иновации, както и идеите, разработването, внедряването и комерсиализацията на нови технологии и продукти.
На информационния ден ще бъдат представени условията по поканата – нейният обхват, процеси на кандидатстване и оценяване, график, както и добри практики, установени при сформирането на съществуващите KICs. Ще се проведат и тематични дискусии и ще има възможности за създаване на контакти.
Допълнителна информация за възможността можете да бъде намерена на сайта на Европейския институт за иновации и технологии.
Поканени да се включат са всички потенциални кандидати – предприятия, научноизследователски организации и университети – както и неправителствени организации, политици и медии, работещи в сектора.
Необходима е регистрация само за присъственото събитие.
https://www.b2match.com/e/eit-water-kic-info-day