Мащабна кампания с поредица от инициативи за провокиране на отговорно отношение към опазване чистотата на морската околна среда стартира в Бургас под мотото „Морето радост и живот ни дава, отпадъци не заслужава!“. В нея ще бъдат включени акции за почистване на морското дъно и повърхност.
Община Бургас, в партньорство с обучени водолази от СНЦ „Приятели на морето“, ще организира почистване на отпадъците от морското дъно.
Друга атрактивна акция, включена в кампанията, е „Риболов на отпадъци“, която ще се реализира с участието на местната рибарска общност.
Предвидено е и поставянето на автоматизирани устройства за поглъщане на плаващи отпадъци на три пристанища – Бургас, Крайморие и Сарафово.
Всичко това ще се случи по проект на Община Бургас „Прилагане на мерки за намаляване на морските отпадъци в Бургаския залив“, който се изпълнява в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“, както и НПО „The Blue Army“, Исландия. Финансирането му е по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на ФМ на ЕИП 2014-2021. Продължителността на проекта е 14 месеца.
Над 68 млн. лв. ще бъдат осигурени по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за следващите две години. Средствата ще се използват през преходния период 2021 – 2022 г. Те ще бъдат насочени за подготвителни дейности и към изпълняващите се стратегии на 64-те местни инициативни групи в страната.
С промените се предвижда осигуряване на финансов ресурс за подготовка на стратегии за ВОМР за следващия програмен период, както и увеличаване на бюджета на всяка от изпълняващите се стратегия с над 900 хил. лв. публични средства. Стратегиите ще се изготвят спрямо нуждите на отделните райони, което ще подпомогне за многосекторното развитие на населените места в различните територии на България.
Към момента бюджетът по подхода ВОМР е в размер на 364 млн. лв., а след увеличението ще бъде 432 млн. лв. Допълнителното финансиране е предоставено на България с регламент на Европейския парламент.
Общо 86 фирми и 19 институции от централната и местната власт ще създадат детски кътове на работното място, в които ще се полагат грижи за над 1700 деца. Проектите се реализират по мярката „Детски кътове“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, като общата стойност на одобрените проекти е над 6,6 млн. лв. Одобрени са 62 проекта, като 16 от тях ще се изпълняват в партньорство. В новосъздадените детски кътове на работното място ще бъдат назначени 278 детегледачи. Най-големият проект е на обща стойност близо 214 000 лв., а най-малкият – близо 55 000 лв. В зависимост от големината на предприятието, е предвиден процент съфинансиране. Сред одобрените проекти е този на Община Бургас.
Един от най-сериозните екологични проблеми на днешното време е замърсяването на Световния океан с отпадъци. Доскоро това ни звучеше като нещо далечно, което не се отнася за нашето Черно море. Но отпадъците, които то изхвърля по плажовете, както и откриването на остров от боклуци, който се носи по повърхността му, показват, че проблемът вече е на прага ни. Част от усилията, които различни институции и неправителствени организации полагат за справяне с проблема, е провеждането на образователни кампании за замърсяването на моретата и океаните с отпадъци.
Във връзка с това в РИМ Бургас е експонирана образователна инсталация. Тя се състои от информационен киоск и два макета на обикновения делфини и съдържа богата информация за Черно море и неговите обитатели, но също така и за глобалния проблем със замърсяването с отпадъци. Посетителите ще се запознаят с видовете делфини, които се срещат в Черно море, със звуците, които те издават, но и с тревожната информация за степента на замърсеност с отпадъци на влажните зони и по специално на Поморийското езеро. Изследванията, проведени през 2018 г. в тази влажна зона, потвърждават общата тенденция най-голям дял от отпадъците да са изкуствените полимерни материали. Инсталацията е част от проект BSB142 BioLearn „Екологично съзнание и поведение за спиране на замърсяването в значими влажни зони на Черноморския басейн“, финансиран от Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Черноморски басейн 2014-2020“ и изпълняван от СНЦ Зелени Балкани. Тя ще може да бъде видяна в залата на Природонаучната експозиция на ул. К. Фотинов 30 до края на лятото