Министерство на земеделието, храните и горите стартира приеми на проектни предложения по три извънредни мерки от Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. на стойност 17 млн. лв. Те ще подпомогнат пряко засегнатите от COVID-19 близо 720 рибари, собственици на риболовни кораби, аквакултурни стопанства, преработвателни предприятия, както и икономически оператори в сектора на рибарството и аквакултурите. Бюджетът за приема по мярка 1.9 „Временно преустановяване на риболовната дейност“ е малко над 2 млн. лв. По мярка 2.6 „Подкрепа за сектора на аквакултурата за временно спиране или намаляване на производството“ заделеният финансов ресурс е 10.5 млн. лв. С 4.7 млн. лв. по мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“ ще се компенсират загубите на преработвателните предприятия в сектора, в резултат от пандемията.
Безвъзмездната финансова помощ ще бъде предоставена за покриване на разходи на засегнатите оператори, свързани със закупуване на стоки, суровини и материали; разходи за съхранение; разходи за външни услуги, включително режийни разходи и такива за логистични услуги. Чрез нея по трите извънредни мерки ще могат да бъдат покрити и разходи за персонал, възнаграждения, осигурителни и здравни вноски, които са за сметка на работодателя. Така ще бъде подпомогната и заетостта в сектора.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за риболовен кораб, аквакултурно стопанство или преработвателно предприятие е 80 000 лв., а максималният интензитет е 100%.
Крайният срок за подаване на проектни предложения и по трите мерки е 3 юли 2020 г. или до изчерпване на средствата по всяка една от тях. Условията за кандидатстване и изпълнение и приложенията към тях са публикувани на Единния информационен портал за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове, в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове 2020 и на интернет страницата на Министерство на земеделието, храните и горите.
При подготовката на проектните предложения, кандидатите ще могат да получат необходимото съдействие и подкрепа от служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и нейните териториални звена, както и от Местните инициативни рибарски групи и Звеното за подкрепа на Националната Рибарска мрежа.
Още 103 млади фермери с договори по подмярка 6.1 от ПРСР 2014-2020 г.
Изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ Васил Грудев подписа нови 103 договора по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ по Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Новите договори ще бъдат изпратени в областните дирекции на ДФЗ, където бенефициентите ще бъдат поканени за подпис.
Интересът на младите хора към финансовата подкрепа, насочена към създаването и модернизирането на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства, винаги е бил огромен. Тъй като младите фермери са акцент в политиките за подкрепа в настоящия програмен период, със Заповед на Министъра на земеделието, храните и горите, бюджетът за последния прием по подмярка 6.1 беше увеличен с 12,9 млн. лв. Така от разпределените над 43 млн. лв. средствата в помощ на младите стопани достигнаха до близо 56 млн. лв.
От втория прием по подмярка 6.1 през есента на миналата година бяха подписани 853 договора. Към момента се финансират още 103. Подпомагането, което ще получи всеки един от тях е в размер на 25 хил. евро. Остават за разглеждане още 212 проекта, за които има наличен бюджет. Те са получили ранкинг от 35,95 до 35,02 точки, съгласно критериите за оценка. В тази група попадат и проектни предложения в обхвата на сектор „Животновъдство“.
По подмярка 6.1 през настоящия програмен период на Програма за развитие на селските райони, без новите 103 контракта, са сключени 2 094 договора за общо 102,386 млн. лв. Платената субсидия по тях е в размер над 82,6 млн. лв.