Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) организира онлайн информационен ден за представяне на процедура BG-RRP-3.004 „Технологична модернизация“.
На 16.08.2022 г., от 10.30 часа, представителите на бизнеса ще имат възможността да вземат участие в събитието, след предварителна регистрация. Линк с формуляр за заявяване на участие ще намерите на фбк страницата на ОИЦ-Бургас и официалния сайт на Община Бургас www.burgas.bg. След регистрация всички заинтересовани ще получат персонален линк за достъп до срещата на посочения от тях e-mаil адрес.
По време на инфо деня експертите от ГД ЕФК към Министерство на иновациите и растежа (МИР) ще дадат подробни разяснения относно начина и условията за кандидатстване, възможностите за финансиране, допустимите разходи и др.
Пълната информация относно процедура „Технологична модернизация“ е публикувана на интернет страницата на Министерство на иновациите и растежа.
В следващите пет години в развитието на българския бизнес ще бъдат инвестирани почти три милиарда лева по новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП),чието изпълнение се очаква да стартира в края на 2022г.
Програмата е продължение на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ще се изпълнява от Министерството на иновациите и растежа.
Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ ще осигури подкрепа най-вече на микро, малките и средни предприятия (МСП). Ще бъдат подпомогнати високотехнологични стартиращи компании, както и такива в различни етапи на развитието си. Ще се стимулират партньорства между МСП и големи дружества за разработване и внедряване на нови технологии и иновации.
Българският бизнес ще може да използва както безвъзмездна помощ, така и финансови инструменти. Съотношението на двата вида финансиране по Програмата е почти 50:50. За първи път ще бъде използвана и комбинирана форма с финансов инструмент и грант. Такава ще бъде прилагана например по специфичната цел „Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите парникови газове“. По нея микро, малки, средни и големи предприятия ще могат да подобрят енергийната си ефективност след направен енергиен одит и да станат по-енергийно независими.
Основните приоритети на Програмата са два – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. Инвестициите от първия ще са насочени към научни изследвания и развойна дейност в предприятията, увеличаване на експортния потенциал, създаване на нови или развитие на фирми от по-високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др. Ще се насърчава дигитализацията на предприятията, повишаването на киберсигурността, поверителността на данните в МСП и на уменията на персонала за работа с технологиите от Индустрия 4.0. Ще бъде подкрепена модернизацията на семейните предприятия и тези от творческите индустрии и занаятите.
Освен за по-голяма енергийната самостоятелност на фирмите, във втория приоритет – „Кръгова икономика“, е предвидено финансиране за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на нови зелени поточни линии, повишаване на употребата на странични продукти и вторични суровини, подобряване на рециклирането, намаляване на опасните вещества, на отпадъците и др.
Първата процедура по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ ще е с бюджет 127 млн. лв. и ще е насочена главно към микро, малките и средни предприятия от различни сектори на икономиката. Ще бъде предвидена и възможност за партньорство между МСП и големите компании. Фирмите ще кандидатстват за грантово финансиране за научни изследвания и внедряване на иновативни решения за производствата им.
Единственото автентично рибарско селище на българското Черноморие Ченгене скеле е част от новия сезон на поредицата „Европа отвисоко“ на National Geographic. Предаването стартира на 18 септември, неделя, от 22.00 часа по National Geographic с епизод, посветен на България и богатата ѝ култура, спираща дъха природна красота и съвременни инженерни постижения.
В документалната поредица селищното образувание Ченгене скеле ще бъде показано, не само заради материалите, от които е построено, но и заради усилията на местните хора да почистват черноморските плажове от пластмаса.
Съхранението и модернизация на рибарското селище Ченгене скеле стана реалност благодарение на реализираната от Община Бургас комбинация от три тематични проекта финансирани по Оперативна програма „Региони в растеж“ и Програма „Морско дело и рибарство“.