Земеделски стопани могат да подават проекти за напояване по Програма за развитие на селските райони

Програмата за развитие на селските райони отвори за кандидатстване подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“.

Основна цел е подобряване на цялостната дейност на земеделските стопанства и ефективно управление на водните ресурси.

Приоритет ще имат проекти от секторите „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство“, „Етеричномаслени и медицински култури“, групи и организации на производители, млади фермери, биопроизводители и стопанства, покриващи критериите за успешно пазарно присъствие.

Безвъзмездната финансова помощ по процедурата „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ е в размер на 97 790 000 лева.

Минималният размер на общите допустими разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният – 880 110 лв. Финансовата помощ покрива до 50 на сто от инвестицията.

Всички площи със съществуващи напоителни инсталации ще бъдат допустими, както и площите, които не се напояват, но в които към 1 януари 2007 г. е действала система за напояване.

Допустимите кандидати са земеделски производители, регистрирани без прекъсване за последните 36 месеца по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, и признати групи или организации на производители за колективни инвестиции.

Проектните предложения могат да бъдат подавани чрез уеб базиран формуляр в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз. (ИСУН 2020)  до 17:30 часа на 15.11.2024 г.

Пълният пакет документи по процедурата е публикуван на интернет адреса на Министерството на земеделието и храните и в ИСУН 2020.

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/5b1822e0-40d5-4acb-b6b6-2fd13cb1b71c

Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури с отворена покана за подаване на идейни проекти

Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. отвори процедура за проектни идеи „Окончателно преустановяване на риболовни дейности” по Приоритет 1 „Насърчаване на устойчивото рибарство и на възстановяването и опазването на водните биологични ресурси“.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури. /ЕФМДРА/

Проектите следва да се изпълняват на територията на Република България.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 6 985 000 лева.

Минимален размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ няма.

Приложим режим на държавна/минимална помощ.

Допустими кандидати по настоящата процедура са собственици на риболовни кораби от риболовния флот на Република България, регистрирани като действащи в регистъра на риболовните кораби в България.

Пълният пакет документи и условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата са публикувани в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ИСУН).

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по електронен път чрез ИСУН единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/0a6f891a-28d4-4af2-85fc-bf1fc367027a

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 9 октомври, 17:00 часа.

Община Бургас започна информационна кампания сред гражданите, посветена на разделното събиране на биоразградими отпадъци

График на предстоящи информационни срещи:

– На 19 август от 17:30 часа , Факултет по обществени науки, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, зала 316;
– На 20 август в Пенсионерски клуб „Изгрев“(ж.к. Изгрев, в парка) – 17:30 ч.

Знаете ли, че вашите органични отпадъци могат да се превърнат в енергия?

Как?
– Събирайте органични отпадъци! Това са остатъци от храна, плодове и зеленчуци, изсъхнали цветя, утайка от кафе. Изхвърляйте ги в кафявите контейнери.

Защо?
– Производство на енергия. Анаеробното разграждане е процес, който не само намалява количеството отпадъци на депата, но и произвежда биогаз – източник на чиста енергия.

Къде?
– В анаеробната инсталация, тези отпадъци се превръщат в биогаз, който може да се използва за производство на електричество и топлина.
Съоръжението е изградено по проект финансиран от Оперативна програма „Околна среда“ 2014 -2020, подкрепен от ЕФРР и изпълнен в партньорство между общините Бургас, Поморие и Несебър.

Колко е важно?
– Чист въздух и вода: Намаляване вредните емисии и запазване на природните ресурси;
– Енергийна независимост: Производството на биогаз ни прави по-малко зависими от изкопаемите горива;
– Устойчиво земеделие: Остатъчният материал от процеса (компост), е богат на хранителни вещества и може да се използва като тор.

Допълнителна информация може да намерите на официалната страница на Община Бургас:

https://www.burgas.bg/bg/novini/obshtina-burgas-shte-provede-oshte-dve-informatsionni-sreshti-za-pravilnoto-sabirane-na-biorazgradimi-otpadatsi

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email