ЕВРОТО ОТПРАЗНУВА СВОЯТ 20-ГОДИШЕН ЮБИЛЕЙ

Преди двадесет години, на 1 януари 2002 г., дванадесет държави от ЕС смениха националните си банкноти и монети с еврото, което представляваше най-голямата смяна на валута в историята. През тези две десетилетия еврото допринесе за стабилността, конкурентоспособността и просперитета на европейските икономики.

Днес еврото е втората най-важна валута в международната парична система. Неговата стабилност и доверието в него го превърнаха в международна валута за фактуриране, средство за съхраняване на стойност и резервна валута, представляваща около 20 % от валутните резерви. Шестдесет други държави и територии в различни части на света с население от 175 милиона души, избраха да използват еврото като своя валута или да обвържат собствената си валута с него. Днес еврото се използва за почти 40 % от трансграничните плащания по света и за повече от половината от износа на ЕС.

Франция пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 януари за шест месеца. Тя ще играе централна роля, заедно със своите европейски партньори, да продължи напред в преговорите за гарантиране на по-суверенна Европа, нов европейски модел на растеж и Европа, ориентирана към човека.

По-специално Франция ще отговаря за организирането на заседанията на Съвета на Европейския съюз, за ​​насърчаване на сътрудничеството между държавите-членки и за управление на отношенията на Съвета с Европейската комисия и Парламента. Френското председателство ще допринесе за постигането на компромиси и решения, които служат на европейските граждани в няколко ключови области като екологичния и цифров преход, защитата и адаптирането на нашия социален модел, по-добрата защита на границите и препотвърждаването на важността на европейските стойности.

За да се отговори на тези приоритети, френското председателство ще организира редица събития и неформални срещи в цяла Франция, както и в Брюксел и Люксембург, където се провеждат официални заседания на Съвета.

Управляващият орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. (ОПНОИР) обявява за кандидатстване процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез подбор на проектни предложения BG05M2OP001-3.019 „Подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование“ в рамките на Приоритетна ос 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване“.

Основната цел на процедурата е социална интеграция на уязвими групи чрез създаване на условия за прехода им от средно към висше образование.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд.

Проектите ще се изпълняват на територията на Република България в партньорство между училища, висши училища и юридически лица с нестопанска цел.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по настоящата процедура е 7 млн. лв.

Минималният размер на предоставяното финансиране е 100 000 лв. за едно проектно предложение, а максималният размер – 195 583 лв.

Пълният комплект насоки за кандидатстване е публикуван на ИСУН 2020 и www.eufunds.bg.

Крайният срок за кандидатстване/представяне на проектни предложения е 05.04.2022 г.

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email