Европейския парламент осигурява финансиране за медийни дейности

Процедурата на Европейския парламент (ЕП) “Медийни действия” (EP-COMM-SUBV-2025-MEDIA) е отворена за кандидатстване. Нейната цел е да съфинансира медийни дейности на новинарски агенции, телевизионни канали, радиостанции, дигитални медии и печатни издания.

Търсените медийни действия следва да имат следните цели:

  1. Да предоставят редовна, надеждна, плуралистична и надпартийна информация за политическата и законодателната работа на ЕП, включително информация за прилагането на законодателството на ЕС;
  2. Да допринасят за устойчивостта на обществото срещу дезинформацията чрез повишаване на медийната грамотност.

Действията трябва да включват различни канали, включително иновативни медии и формати.

Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ в общ размер на 5 млн. евро. Размерът на помощта за едно проектно предложение между 30 000 и 150 000 евро. Ще се покриват до 60% от допустимите разходи.

Очаква се финансиране за поне 33 проекта.

Могат да кандидатстват индивидуално участващи новинарски агенции, телевизионни канали, радиостанции, дигитални медии и печатни издания от държавите-членки на ЕС. Те следва да нямат политическа принадлежност и да са били регистрирани от поне 2 години, считано от датата на подаване на проектното предложение.

Допустимите дейности могат да включват една или няколко от изброените:

  • Телевизионни предавания, вкл. интегриране на слотове в предавания с установена гледаемост или в пикови часове;
  • Радиопредавания, вкл. интегриране на слотове в предавания с установена гледаемост или в пикови часове;
  • Репортажи, новини, статии със становища, блогове, дебати, интервюта и т.н. в мултимедиен и писмен формат;
  • Мултимедийни действия с висока степен на гледаемост и ангажираност, вкл. разпространение чрез социалните медии;
  • Действия с трансевропейско измерение;
  • Противодействие на дезинформацията;
  • Анкети, визуализация на данни, проучвания и други форми на визуална комуникация.

По проекта са допустими разходи за персонал, подизпълнители, пътни и дневни разходи, оборудване, стоки и услуги и др.

Продължителността на проектите трябва да бъде поне 6 месеца. Крайният срок за кандидатстване е 15.01.2025 г., по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Възможност за старт-ъпи от производствената екосистема от EIT Manufacturing Accelerate 2024

Стартиращи компании от производствената екосистема имат възможност да кандидатстват по покана на общността на Европейския институт за иновации и технологии за производство – EIT Manufacturing – “Accelerate 2024“.

Поканата е подходяща за старт-ъпи, които искат да разработят иновативни решения в някоя от следните тематични области:

  • Дигитализация и автоматизация;
  • Нетна нулева индустрия;
  • Възобновяема енергия;
  • Кръгова икономика.

Решенията следва да допринасят за по-ефективен, устойчив и екологичен производствен сектор чрез приоритетни технологии като индустриален изкуствен интелект, роботика, адитивно производство, съвременни материали и т.н. Условие е да са достигнали минимум нива на технологична готовност TRL 6*.

Одобрените проекти ще получат безвъзмездна финансова помощ в размер между 50 000 и 500 000 евро за развиване на решенията си, както и  персонализирани услуги за бизнес развитие и интернационализация.

Поканата има обособени 4 крайни срока от отварянето ѝ през май до края на годината. Последният оставащ е 16.12.2024 г.

Подробна информация за условията за кандидатстване можете да откриете на онлайн портала на EIT Manufacturing: https://www.eitmanufacturing.eu/calls/accelerate-2024/

Европейската градска инициатива предоставя възможността за обмяна на опит между европейски градове

Инициативата е инструментът за изграждане на капацитет, който събира заедно град със специфичен проблем, свързан с устойчивото градско развитие (‘кандидат’) и още 1-2 града от друга държава членка на ЕС с експертен опит, които да помогнат за справяне с това предизвикателство (‘партньори’).

След кандидатстване и одобрение, обменът се реализира под формата на посещения – максимум 3 броя в рамките на 2 до 5 дни всяко. Зависи изцяло от нуждите на града и предизвикателството, с което искат да се справят.

Поемат се разходите за транспорт, настаняване и дневни на участниците. Ако сте партньор и предоставяте експертиза ще получите и дневна ставка за предоставените знания и време.

Няма срок или конкретни покани за кандидатстване. Инструментът е отворен по всяко време чрез попълване на онлайн заявка.

Допустими са градски общини със степен на урбанизация DEGURBA 1 или 2 без значение от населението им. За справка вижте референтна таблица.

Литовската община Неринга търси партньори за обмен между градове, които имат познанията и добрите практики в решенията за устойчива мобилност.

Желателно е партньорските общини и региони да са:

  • тези с интензивен туризъм и туристически потоци
  • съдържащи силно защитени природни и културни територии
  • в крайбрежни или островни географски условия

Повече информация за казусът на община Неринга може да откриете на Eco-Friendly Urban Car Storage: Reducing Traffic and Pollution in Summer Months | Portico

В случай на интерес можете да се свържете директно с представителя на община Неринга по имейл – [email protected].

Мегаполисът Лион, Франция, също търси партньор за обмен на опит.

Проектът е озаглавен „Обучение по различен начин в Лион!“ и се фокусира върху разработването на иновативни начини за обучение на вътрешен персонал за техния отдел човешки ресурси.

Допълнителна информация може да бъде намерена на страницата на Европейската радска инициатива. Training differently in Lyon Metropole! | Portico.

City-to-City Exchanges | EUI

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email