Европейският парламент набира кандидатури за нови училища посланици

До 24 септември Европейският парламент набира кандидатури от училища, които желаят да се включат в образователната му програма, насочена към ученици от средни, профилирани и професионални училища през учебната 2024 – 2025 г.

Програмата за училища – посланици на Европейския парламент, дава възможност на ученици от средни, профилирани и професионални училища да научат повече за правата си като граждани на ЕС и за ролята на Европейския парламент, като насърчава гражданската им активност. 12 нови училища ще бъдат допуснати до участие. Кандидатстването за участие се осъществява чрез попълване на онлайн формуляр.

Програмата е насочена към ученици с различен образователен и социален произход и от различни региони. Тя се ползва с подкрепата на Министерството на образованието и науката, тъй като допринася за придобиването на нови знания и умения както от учениците, така и от учителите. В учебната година, в която се провеждат европейски избори, основен акцент в дейностите по Програмата е важността на гласуването.

Училищата, участващи в Програмата, определят учители и ученици за старши и младши посланици и те отговарят за нейното изпълнение. Учителите се грижат за образователния аспект, като основно организират уроци относно европейската парламентарна демокрация. Преподавателите могат да използват интерактивни учебни материали на Европейския парламент, които съдържат обща информация и факти за ЕС, упражнения за демократични умения и участие в демократичните процеси, учебни ролеви игри и викторини. От учителите и учениците се изисква да извършват дейности като създаване на информационен пункт (включително онлайн), организиране на събития във връзка с Деня на Европа или създаване на съдържание за социалните мрежи. Те осъществяват връзка с членове на Европейския парламент, други посланици и партньори и се ангажират със своите общности.

В края на всяка учебна година се прави оценка на дейностите, извършени от училищата. При успешното приключване на програмата училищата биват сертифицирани като „Училища – посланици на ЕП“, а старши и младши посланиците получават сертификати.

Учениците от най-добре представилите се училища ще имат възможността да пътуват до Страсбург за сесия на програма „Евроскола“ или други събития, организирани от Европейския парламент в държавите членки и Брюксел или Страсбург.

https://youth.europarl.europa.eu/bg/more-information/ambassador-school.html

Eвропейски конкурс за реализиран проект „Green cities award“

Конкурсът се провежда ежегодно по програма „Зелени градове за устойчива Европа“.

Проектът, с който участвате в конкурса трябва да отговаря на следните критерии:

– Oзеленяване (двойна тежест) – Разнообразието се взима под внимание. Специалните и уникални предложения могат да допринесат за по-висока оценка.

– Цялостен дизайн (ландшафт и прилежащи сгради) – най-важният елемент е интегралният дизайн, при който елементите на проекта си съответстват един на друг и където проектът се обвързва със заобикалящата го среда. Уникалността на проекта е допълнително предимство.

– Въздействието върху благосъстоянието на хората – В зависимост от вида на проекта, хората се възползват от добавената стойност като например въздействието върху благосъстоянието и  производителността, както и социалното сближаване. Очаквания ефект и броя на хората, които могат да се възползват от това определят оценката.

– Въздействие върху климата (за целите на оценката въздействието на проекта се оценява по следните компоненти: събиране и отвеждане на дъждовна вода и регулиране на температурата).

– Въздействие върху околната среда – Използваните материали се оценяват по отношение на въздействието върху околната среда по време на производството и след това. Ако проектът има логичен ефект върху ограничаването на шума и върху улавянето на въглероден диоксид, азотен диоксид и прахови частици, това може да бъде взето под внимание.

– Въздействие върху икономическите фактори – За целта се прави оценка на съотношението между инвестициите (строителство и поддръжка) и приходите. Това може да включва оценка на ефекта върху стойността на имотите в околността и положителното въздействие върху местната икономика (магазини , ресторанти и др.)

– Избор на строителни материали – Ще бъде направена оценка на правилния подбор на материали. Взема се предвид качеството. Специалните и уникални предложения могат да допринесат за по-висока оценка.

– Иновативност и възвръщаемост – Иновативността се оценява. Добрата възвръщаемост на целия проект подобрява оценката.

Ако желаете да участвате, изпратете своя проект /на [email protected]./ до 30 септември 2024 г.
Лице за контакт – ланд.арх. Александър Гълъбов, email: [email protected], телефон за контакт: +359 876 993699

Повече информация може да намерите на сайта на конкурса:

https://award.thegreencities.eu/about-the-award/ 

Започна регистрацията за участие в Европейската седмица на мобилността (ЕСМ)

Европейската седмица на мобилността е водещата кампания на Европейската комисия за повишаване на осведомеността относно устойчивата градска мобилност.

Кампанията започва на 16-и септември и свършва с Ден без автомобили на 22-ри септември. Темата на Европейска седмица на мобилността за 2024 г. е „Споделено пространство за всички“. Местните власти биват насърчавани да тестват иновативни мерки за планиране, да популяризират нова инфраструктура и технологии, да измерват качеството на въздуха и да получават обратна връзка от обществеността.

Всяка община може да се включи в инициативата чрез онлайн регистрация и организиране на дейности в следните три критерии:

– Събития, посветени на тазгодишната тема „Споделено пространство за всички“;

– Изпълнение на поне една нова постоянна мярка за осигуряване на разумното придвижване и споделяне на пространството в града;

– Организиране на Ден без автомобили (22 септември): затваряне едно или няколко пространства запазени за пешеходци, за минимум един цял ден.

Регистрацията можете да направите на линк:
https://registration.mobilityweek.eu/login.php?lang=bg

След провеждане на Седмицата златните участници (градовете, организирали дейности и по трите категории) ще могат да кандидатстват за Награда на Европейската седмица на мобилността.

Допълнителна информация може да бъде намерена на сайта на Европейската седмица на мобилността и Изпълнителна агенция по Околна среда:

https://eea.government.bg/bg/press-center/evropeiska_sedmica_mobilnostta
https://mobilityweek.eu/home/
https://www.eea.europa.eu/bg/about-us/who

Национален координатор и лице за контакт: Таня Владимирова, гл. експерт в ИАОС, тел. 02/9406425, ел. поща: [email protected]

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email