Европейският институт за иновации и технологии за производство с отворена покана

Отворена е покана “Овластяване на малки и средни предприятия (МСП)” за 2024 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за производство.

Поканата цели да подкрепи МСП, които желаят да въведат иновации в съществуващите си решения, за да разширят дейността си към нови промишлени сектори.

Решенията следва да попадат в някоя от трите тематични области:
– Оптимизиране на производствените процеси и повишаване на ефективността на ресурсите чрез цифрови решения;
– Социално устойчиво и ориентирано към човека производство;
– Екологично устойчиво производство чрез кръгови бизнес модели и нови технологии.

Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на програма “Хоризонт Европа”.

Бюджетът за 2024 г. възлиза на 1 млн. евро. Максималният размер на финансирането за едно МСП или консорциум е 60 000 евро.

Има изискване за минимален собствен принос на бенефициентите в размер на 30% от общия бюджет на проектите.

Допустими кандидати са МСП, вкл. старт-ъпи, както и големи предприятия. Те трябва да са регистрирани в държави-членки на Европейския съюз и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Кандидатстването може да бъде както индивидуално от страна на производствено МСП, така и в консорциум, съставен от едно МСП и една компания-краен потребител (МСП или голямо предприятие).

Новите решения трябва да достигнат минимум ниво на технологична готовност 8 (TRL 8**) или по-високо към края на проекта. МСП трябва да докажат, че продажбите на новите решения генерират приходи от поне 10 000 евро не по-късно от 6 месеца след края на проектите.

Продължителността на проектите е до 9 месеца. Стартовата дата на проектите ще бъде април 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.11.2024 г.

Пълните условия на поканата, както и подаването на проектни предложения можете да намерите на сайта на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за производство.

https://www.eitmanufacturing.eu/calls/empowering-smes-2024/

Обществено обсъждане проект на насоки по мярката „Нови умения“

Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ публикува за обществено обсъждане проект на насоки по мярката „Нови умения“. Процедурата цели да подпомогне заетите лица чрез превантивни действия, включващи предоставяне на възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения с цел адаптиране към съвременните изисквания на работодателите. Част от дейностите ще бъдат насочени към повишаване адекватността и уменията на служителите, съобразно актуалните нужди на бизнеса. Бюджетът на мярката е в размер на 74 083 333 лева.

Писмени предложения и възражения по проекта на публикуваните документи могат да бъдат изпратени чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС, в частта „Процедури за обществено обсъждане“ в срок до 16 октомври 2024 г.

https://eumis2020.government.bg/bg/s/8d3ebf57-ff75-4ad5-afa1-5747f558ee98/Procedure/InfoPublicDiscussion/c53177e4-a4fb-4aeb-a2c1-3832d83eeba6

На този етап в ИСУН могат да се изпращат единствено предложения и възражения, които се отнасят до проекта на Насоките за кандидатстване. Въпроси, свързани с разяснение на текстовете от условията за кандидатстване и условията за изпълнение, могат да бъдат изпращани след публикуването на обявата за откриване на процедурата заедно с одобрените насоки.

Бургас ще бъде домакин на конференция „От извора на Дунав до Черно море – чиста вода и здравословен живот“

Най-значимото за годината събитие за един от четирите басейна на Мисия „Да възстановим нашите океани и води до 2030 г.“ – „Дунав и Черно море” на Европейската комисия (ЕК) ще се проведе на 15 октомври в зала „Изток“ на Бургаския свободен университет (БСУ).

Събитието под надслов „От изворите на Дунав до Черно море – чисти води и здравословен живот“ се организира от Генерална дирекция „Изследвания и иновации“ (ГД „ИИ“) към Европейската комисия

Целта на конференцията е да насърчи диалога между регионалните участници в района на басейна на река Дунав и Черно море. Поставя се акцент върху нуждите и действията на общностите в областта на научните изследвания и иновациите за възстановяването на река Дунав и Черно море. Форумът ще представи иновативни и природосъобразни решения за възстановяване на реките и морските води и устойчивостта на крайбрежните общности.

Събитието се финансира от Европейската комисия и е в съответствие с провежданата от Европейския съюз политика за възстановяване на водните басейни и насърчаване на общностите в опазването на реките и моретата. 

Сесиите на високо равнище ще се основават на експертния опит и приноса във връзка с предотвратяване замърсяването на водните басейни, обмен на добри практики от Мисиите на Европейския съюз за  „Възстановяване на нашите океани и води“, създадени в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ за периода 2021—2027 г., европейски партньорства, както и партньорства за устойчива синя икономика. 

Регистрация за участие в конференцията можете да направите до днес /14 октомври/.

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/ParticipantRegistrationForm

Допълнителна информация и програма за събитието могат да бъдат намерени на сайта на Европейската комисия, Генерална дирекция „Изследвания и иновации“ страница на конференция “От извора на Дунав до Черно море – чиста вода и здравословен живот“.

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/events/upcoming-events/danube-source-black-sea-healthy-waters-and-healthy-life-2024-10-15_en

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email