Темата на тазгодишното издание е – „Сила за младите хора“.
Целта на инициативата е да бъдат отличени проекти, финансирани от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и/или Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ), които насърчават продоволствената сигурност, устойчивостта на околната среда и социално-икономическата структура на селските райони. За първи път ще бъде връчена и награда за проекти, фокусирани върху насърчаването на равенството между половете.
Сред категориите на ARIA, в които ще се състезават проектите, тази година са:
1. Интелигентно и конкурентно селско стопанство и в частност това са проекти, финансирани от ОСП, които допринасят за интелигентен, конкурентен, устойчив и диверсифициран селскостопански сектор, гарантиращ дългосрочна продоволствена сигурност.
2. Опазване на околната среда, като тук попадат проекти, които допринасят за опазването на околната среда, включително биоразнообразието, справят се с изменението на климата, демонстрират устойчивост и/или допринасят за зелено възстановяване.
3. Социално-икономическа структура на селските райони: проекти, финансирани от ОСП, които със своя принос за водят до икономическата устойчивост на селските райони на Европа, обръщат внимание на социалните аспекти по иновативен начин, демонстрират устойчив подход за увеличаване на ползите от цифровизацията в земеделието и за селските райони общности, допринасят за приобщаването и устойчивостта на селското общество и/или подкрепят селските предприемачи и фирми по иновативен начин.
4. Младежи в селските райони: Проекти, които насочват вниманието към младите хора (под 40 години), подпомагат развитието на умения в селските райони, помагат за съживяването на селските райони и разработват устойчиви и висококачествени работни места в селските райони, достъпни за младите хора.
Всички проекти, във всички 4-ри категории, трябва да отговарят на междусекторна цел, която е свързана с постигане равенство между половете. Журито ще избере победител измежду 24-те одобрени проекта, финансирани от ОСП, по-специално тези, които постигат равенство между половете.
Лице за контакт по Обща стопанска политика от страна на българската мрежа е Елена Хаджиниколова, експерт в дирекция „Развитие на селските райони“, МЗХ, с нея може да се свържете по електронен път на следната електронна поща: [email protected].
Пълна информация за конкурса и допълнителни насоки (включително шаблона за кандидатстване) може да бъде намерен на страницата на ARIA:
Кандидатствате за своя пропуск за пътуване в цяла ЕВРОПА на инициативата DiscoverEU
Пригответе се да изследвате Европа с железопътна линия! Това е възможност за изследване разнообразието на Европа, запознаване с културното наследство и история, както и свързване с хора от целия континент.
Новият кръг на инициативата e вече отворен и отново ще даде шанс на над 35 000 младежи да посетят любимите си европейски градове. Печелившите ще могат да пътуват безплатно с влак от 1 юли 2024 г. до 30 септември 2025 г. за максимален брой от 30 дни.
Условията за участие са:
– да си на 18 години;
– да си роден между 1 юли 2005 г. и 30 юни 2006 г.;
– да си гражданин на държава от или държави извън Европейския съюз, участващи в инициативата Еразъм+.
В предходното издание на DiscoverEU, 567 младежи от България получиха своите безплатни карти.
Срокът за участие е до 30 април 2024 г.
Допълнителна информация и формуляр за кандидатстване могат да бъдат намерени на сайта на инициативата.
https://youth.europa.eu/discovereu_bg
Подкрепа за двете концепции за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Бургас
Сканирайте кода и подкрепете двете концепции, с водещ партньор Община Бургас, които успешно преминават етапа на оценка на административно съответствие и допустимост по Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ на Програмата за развитие на регионите.
Концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) BG16FFPR003-2.001-0042 “История, съвременност и бъдеще в хармония. Създаване на Иновативна Екосистема за Устойчиво икономическо развитие и Туризъм чрез изпълнение на интегрирани инвестиции в Образование, Наука и Технологии.“
Включва инвестиции в изграждане на съвременна научно-образователна инфраструктура чрез изграждане на иновативен, високотехнологичен, академичен център с международен кампусен комплекс на територията на Община Бургас.
Концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) BG16FFPR003-2.001-0125 „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион“. Проектната идея обединява – 18 общини, 9 държавни и общински болници, висше и средно училища, фирми, НПО, иновативни центрове и Министерство на здравеопазването – за използване на техния потенциал и ресурси за създаване на нов модел за интегрирана здравна грижа за деца и постигане на качествена, модерна, навременна и достъпна здравна грижа, фокусирана върху децата от Югоизточния регион.
Приканваме всички заинтересованите страни да изразят своето мнение чрез сканиране и попълване на онлайн анкетни форми, достъпни чрез QR кодове на сайта на Община Бургас. Гражданската подкрепа е важна част от оценката и класирането на проектните идеи, които ще променят облика на нашия регион с фокус върху конкретни териториални потенциали.