Европейската комисия отвори за кандидатстване конкурс за наградата „Достъпен град“ за 2025 година

С наградата се отличават градове, които полагат изключителни усилия, за да станат по-достъпни за хората с увреждания.

Наградата се организира от Европейската комисия в партньорство с Европейския форум на хората с увреждания. Победителят и подгласниците ще получат парична награда:
– 1-во място: 150 000 евро;
– 2-ро място: 120 000 евро;
– 3-то място: 80 000 евро.

Ще бъде присъдено и специално отличие „Достъпна спортна инфраструктура“ на град, който демонстрира как спортните инициативи могат да бъдат достъпни за всички.

Победителите ще бъдат обявени на церемония по време на конференцията за Европейския ден на хората с увреждания, която ще се проведе на 28 и 29 ноември 2024 г.

Градове в целия Европейски съюз с над 50 000 жители имат право да кандидатстват. Ако една държава има по-малко от два града с 50 000 жители, могат да кандидатстват два или повече по-малки градове с общо население 50 000 души.

Кандидатства се чрез попълване и подаване на онлайн заявление най-късно до 10 септември 2024 г., 23,59 ч. централноевропейско време.

https://access-city-award.ec.europa.eu/

Кандидатурите ще се оценяват на базата на мерки и градско планиране в следните области:
– застроена среда и публични пространства;
– транспорт и свързана с него инфраструктура;
– информация и комуникации, включително нови технологии (ИКТ);
– обществени съоръжения и услуги;
– примери за достъпна спортна инфраструктура.

Подробна информация за кандидатите и правилата за участие са достъпни на всички официални езици на Европейския съюз на уебсайта на наградата „Достъпен град“.

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1141

Отворени са две покани за изследователи да кандидатстват за учебно посещение (study visit)

По проект на мрежата от национални контактни за разширяване на участието и укрепване на европейското изследователско пространство – WIDERA на Програма Хоризонт Европа (Horizon Europe), се предоставя възможност за учени, които са ръководители на научни инфраструктури, да получат грант в размер на до 1000 евро за участие в две учебни посещения (study visit):

– в Центърa за иновации в роботиката към Германския изследователски център за изкуствен интелект (DFKI), Бремен;

– в Университета за приложни науки в Турку, Финландия.

Основната цел на учебните посещения е да предоставят на обещаващи изследователи с професионален управленски опит за достъп до добри практики и мрежи, като посетят водещи организации, базирани на научни изследвания, с оглед пренасяне на ценни научени уроци „у дома ”.

Разходите се покриват от грантовата схема.

На участниците в учебното посещение от Министерство на образованието и науката, като партньор в проекта, ще бъдат възстановени действително извършените  разходи. Допустимите разходи са за пътуване и нощувки, като максималната сума за възстановяване (максималният грант) е 1000 евро. Одобрените кандидати ще бъдат командировани от МОН и ще могат да получат 50% от гранта авансово, а останалите действителни разходите на участниците ще бъдат възстановени след приключване на пътуването им и след представяне на отчет, който се одобрява от МОН.

Краен срок за кандидатстване: 15 юли 2024 г.

Условията за допустимост на кандидатите и необходимите документи могат да бъдат намерени на сайта на проекта в секция “Учебни посещения.”

https://www.ncpwideranet.eu/study-visit-dkfi/

https://www.ncpwideranet.eu/study-visit-turku/

Попълнените документи (на английски език) може да изпратите до [email protected] и [email protected].

Отворен е конкурс “Правата на човека, камера, действие”

Съветът на Европа организира конкурс за снимки и видео, насочен към младата европейска общност.  Озаглавен  е: „Права на човека, камера, действие!“.

За да се включите, просто трябва да използвате своите телефони или фотоапарати, за да предадете творческа визия за човешките права чрез снимка или кратко видео.

Конкурсът е отворен за непрофесионални фотографи и режисьори, на възраст между 13 и 26 години, които са граждани или жители на една от 46-те държави-членки на Съвета на Европа.

Представените теми и предаденото послание са свързани с темата за правата на човека в Европа и за предпочитане засягат области, разглеждани от Съвета на Европа.

Участието в конкурса е безплатно.

Състезателите могат да представят повече от една снимка или видеозапис във всяка състезателна категория.

Всяка снимка или видеоклип трябва да отговарят на изискваните технически спецификации и трябва да бъдат придружени от заглавие.

Участниците трябва да са единствените автори на своята работа.

Участниците запазват авторските права върху своите записи.

Ще бъдат избрани победители в четири категории: „Най-добра фотография“, „ Най-добро видео“, „Най-добро изображение, генерирано от AI“, „Най-добра ролка, генерирана от AI“.

Крайният срок за участие е 14 юли.

Допълнителна информация може да бъде намерена на сайта на Съвета на Европа в раздел:  конкурс “Правата на човека, камера, действие” .

https://www.coe.int/en/web/coe-story/photo-and-video-competitions

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email