Европейската комисия отвори десет покани по програма “Цифрова Европа” 2021-2027 г.

Поканите са в области като киберсигурност, облачни услуги, данни, изкуствен интелект, задълбочени цифрови умения. Общият бюджет на конкурсите е над 200 милиона eвро.

В областта на Киберсигурността са отворени 6 конкурса: (DEPLOYMENT ACTIONS IN THE AREA OF CYBERSECURITY).

6 конкурса: DIGITAL-ECCC-2024-DEPLOY-CYBER-07.

https://shortly.bg/DsbqN

Краен срок за кандидатстване: 21 януари 2025 г.

В областта на Облачни услуги, данни и изкуствен интелект (CLOUD, DATA AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE) – един конкурс : DIGITAL-2024-CLOUD-DATA-AI-07 – за изграждане на мрежа от местни (регионални) цифрови двойници в Европейския съюз.

https://shortly.bg/KdsWc

Краен срок за кандидатстване – 21 ноември 2024 г.

В областта на Използване на технологии (ACCELERATING THE BEST USE OF TECHNOLOGIES) –  един конкурс : DIGITAL-2024-BESTUSE-07 – за  многонационални проекти в цифровата област.

https://shortly.bg/webUU

Краен срок за кандидатстване – 21 ноември 2024 г.

Един конкурс : DIGITAL-2024-BESTUSE-TECH-07 – за Европейска обсерватория за цифрови медии (EDMO).

https://shortly.bg/N6yPx

Краен срок за кандидатстване – 21 ноември 2024 г.

Задълбочени цифрови умения (ADVANCED DIGITAL SKILLS).

Един конкурс : DIGITAL-2024-ADVANCED-DIGITAL-07 за предоставянето на специализирани програми за висше образование в областта на ключови области като виртуални светове, квантови изчисления, фотоника, роботика, автоматизация и др.

https://shortly.bg/1cOIa

Краен срок за кандидатстване – 21 ноември 2024 г.

Подробна информация за кандидатстването може да се намери  на сайта на Министерство на транспорта и съобщенията и на портала на Европейската комисия “Funding and Tenders portal”, на който електронно се подават предложенията за проекти.

https://www.mtc.government.bg/bg/category/305/otvoreni-sa-10-konkursa-po-programa-cifrova-evropa-s-byudzhet-nad-200-mln-evro

За допълнителна информация за конкурсите може да се обръщате към Ели Канева – държавен експерт в Министерство на транспорта и съобщенията и национален представител в Комитета по програма „Цифрова Европа“ на тел. 9409 284 или на email: [email protected].

Отворена е покана по приоритет “Отпадъци” по Програма Околна среда 2021-2027 г.

Управляващият орган на Програма Околна среда 2021-2027 г. обяви процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ  „Рекултивация на регионални депа / клетки на регионални депа за битови отпадъци – втора“  по приоритет „Отпадъци“.

Основната цел на процедурата е изпълнение на техническа рекултивация на запълнени регионални депа или клетки на регионални депа за битови отпадъци с преустановена експлоатация, които трябва да бъдат закрити с цел намаляване на риска от по-нататъшно замърсяване на околната среда и предотвратяване на рисковете за човешкото здраве.

Максималната стойност за техническа рекултивация е до 101 лв. (с ДДС)/кв. м. площ на регионално депо/клетка/клетки на регионално депо за техническа рекултивация. В стойността са включени всички допустими разходи, в т.ч. за спомагателни дейности, за изпълнение на техническа рекултивация (СМР, непредвидени разходи за СМР, разходи за доставка на оборудване и обучение, ако са приложими, и др.), за организация и управление, видимост, прозрачност и комуникация и подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки.

Допустимо е партньорство.

Конкретни бенефициенти са общините от Регионални сдружения за управление на отпадъците, сред които са и общините Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Несебър, Поморие, Руен, Средец и Сунгурларе.

Пълният комплект документи е публикуван в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз – ИСУН 2020.

https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/adf88a35-55df-4591-a13d-3bacc00f8ae0

Краен срок за подаване на идейни проекти: 31.10.2024 г.

Отворен е втори прием по поканата на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност

Поканата ще подкрепи стартиращи компании в сферата на мобилността, които ще могат да ускорят своето развитие и да трансформират европейския пейзаж на градската мобилност. Подкрепата има за цел да доведе до пазарно внедряване и разширяване на иновациите на стартиращите предприятия. Програмата включва и подкрепа за постигане на съответствие на продукта с пазара, както и достъп до по-бързо навлизане на международните пазари.

Ускоряването на пазарните възможности, ще се осъществява в следните области:
– Активна мобилност;
– Устойчива градска логистика;
– Транспортна инфраструктура;
– Мобилност на бъдещето;
– Мобилност и енергия.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Предвиденият бюджет е  12 млн. евро, като от него 3 млн. евро са заделени специално за държавите от Регионалната иновационна схема на ЕИТ (RIS), вкл. България.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 500 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 24 компании.

EIT Urban Mobility ще придобие дял от финансираните компании.

Компаниите – кандидати трябва да отговарят на следните условия:
– Да разработват нови услуги или решения в градската мобилност;
– Да подобряват значително съществуващи продукти или решения за навлизане в нов промишлен сектор или географска зона;
– Иновативните продукти и решения на попадат в някоя от гореизброените пет приоритетни области;
– Да допринасят към някоя от целите за устойчиво развитие на ООН (SDGs) – по-конкретно SDG3, 7, 8, 9, 11 или 13;
– Да имат търговски перспективи или резултати;
– Да разполагат с управленска и техническа експертиза;

Да попадат в някоя от четирите категории:
– Имат “Печат за високи постижения” (или еквивалентно признание на национално ниво);
– Работят с дълбоки технологии – т.е. технологии, които се основават на инженерни иновации или на научни постижения и открития, които се прилагат за първи път като продукт, особено тези, отговарящи за пръв път на критични обществени и екологични предизвикателства;
– Ръководени са от жени;
– Са от RIS държава.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива. Резултатите от оценяването се очакват през ноември 2024 г.

Продължителността на проектите е от 2 до 36 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.09.2024 г., 17 часа (централноевропейско време).

Допълнителна информация може да намерите на сайта на Европейския институт за иновации и технологии, програма Хоризонт Европа.

https://eiturbanmobility.awardsplatform.com/

Facebook Коментари

Print Friendly, PDF & Email