Предстои да бъде качена за обществено обсъждане процедурата за подобряване на капацитета на семейните предприятия и такива от творческите индустрии и занаятите. Тя е част от пакета за подкрепа на българския бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП). Бюджетът й ще бъде 117,5 млн. лв., съобщиха експерти от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“. При тази, както и при следващите процедури от европейските програми, ще бъде спазено изискването на Европейската комисия част от средствата да се насочват приоритетно към по-слабо икономически развити региони на страната.
До 15 май 2024 г. е отворена за кандидатстване процедурата „Разработване на иновации в предприятията“. Тя е част от подкрепата за българския бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП). Насочена е към микро, малки и средни фирми (МСП), дружества с до 3000 служители и големи компании в партньорство с МСП. Бюджетът й е 127 млн. лв. Документите по нея се подават изцяло онлайн през Инфирмационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз ИСУН 2020
Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ променя Условията за кандидатстване по мярката „Адаптирана работна среда“
Измененията са във връзка с влизане в сила на Регламент/ЕС 2023/2831 на Комисията относно помощта de minimis, съгласно който максималният размер на помощта по режим de minimis, за която кандидатства предприятие, заедно с другите получени минимални помощи за едно и също предприятие за период от три години преди датата на предоставяне, не може да надхвърля левовата равностойност на 300 000 евро (586 749 лв.).
Изменението обхваща следните документи:
– Условия за кандидатстване (раздел 16), административен договор (чл. 4.2), както и е утвърден нов образец на Приложение ІІ – Декларация за минимални помощи, въз основа на образеца публикуван на страницата на Министерството на финансите.
Променените документи са публикувани в Информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020.
Изменените Условия за кандидатстване и административен договор са публикувани в режим „проследяване на промените“. Публикуван е и новият образец на Приложение ІІ: Декларация за минимални помощи и актуалните Указания на министъра на финансите за третиране на данък върху добавената стойност.
https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoEnded/f79c5768-5d00-49a7-994e-20e2215f9ae4
Несебър е партньор в проект за нови туристически модели за устойчиво развитие
Община Несебър започва работа по нов туристически проект – TOURAL, който се изпълнява в рамките на Програма „Хоризонт Европа“ с финансовата подкрепа на Европейския съюз.
Общият бюджет на проекта е 2 999 927 евро. Продължителността му е 36 месеца и в него участват 20 партньори от Гърция, България, Румъния, Италия, Хърватия, Албания, Франция, Турция и Украйна.
Проектът „TOURAL“ се фокусира върху културния и творчески туризъм като двигател за устойчиво развитие, същевременно отдавайки значение на изискванията на Плана за преход на туризма в Европейския съюз. В рамките на проекта се разработва модел за подпомагане на туристическото развитие на база неразработения потенциал на отдалечените и селските им райони. Община Несебър ще тества пилотно разработените модели.
Селските и отдалечени райони на Европейския съюз демонстрират широко разнообразие от преимущества и същевременно са изправени пред специфични предизвикателства, основното от които е диверсификацията на икономическите дейности извън традиционните сектори: земеделие, горско и селско стопанство. Туризмът може да се превърне в стабилна опора за икономическото развитие на селските и отдалечени райони.
Проектът „TOURAL“ се фокусира върху културния и творчески туризъм като двигател за устойчиво развитие. Той предлага модел за насърчаване на туризма в участващите региони, разкривайки потенциала на техните периферни и изолирани части.
Допълнителна информация за проекта може да намерите на сайта на Община Несебър.