Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) стартира разнообразни инициативи, за да информира и въвлича малки и големи в темата Биоразнообразие, които ще продължат до 5 юни.
Макар, че коронавирусът отложи животът ни и важни събития по целия свят, свързани с темата, но не успя да спре разцветът на биоразнообразието, който се случва всяка година през пролетта.
За да му обърнем нужното внимание, всяка седмица БФБ ще посвети на специален герой, който е застрашен и защитен и има нужда от помощ, за да бъде изследван и опазван. Първи е саблеклюнът Атанас, който е от Бургас и е кръстен на Атанасовското езеро, в което е роден и живее. Саблеклюните гнездят по дигите, като снасят яйчицата си директно върху земята. Това ги прави много уязвими – яйцата и новоизлюпените малки трябва да се пазят от кучета и други хищници, както и от заливане с вода. Затова от БФБ помагат за ремонта на дигите и по-доброто управление на водите в лагуната. Вижте кратко видео https://www.facebook.com/biodiversity.bg/videos/265475228172303/
За да помогнат на Атанас децата до 4 клас могат да се включат във виртуален турнир на Пукльовците на 14 май, с предварителна регистрация на https://thepoppals.com/tournament/. Благодарение на финансовата подкрепа на Виваком, с всеки турнир ще бъде дарена сумата от 250 лв. за опазването на саблеклюна, но ако отборите съберат заедно 3000 точки, дарената сума ще бъде удвоена. Ето защо всички учители от начален етап са поканени да включат свои отбори в турнирите – така ще се увеличи шансът за достигане на 3000 точки.
БФБ и Пукльовците организират паралелно и Конкурс за рисунка – всяка седмица за застрашения вид, на който помагат децата.
„Изпратете ни вашата рисунка заедно с послание – защо ви пука за саблеклюна до петък на е-mail [email protected] или като съобщение в нашата ФБ страница https://www.facebook.com/biodiversity.bg/. Ние ще качим всички рисунки в албум и заедно с Пукльовците ще организираме томбола с награди. Един от вас ще получи настолната игра на „Нефтопукльовците“, а други двама от специалния шоколад с морска сол от Атанасовско езеро.“ – подканят от фондация Биоразнообразие.
Следващата седмица на фокус ще са Елените в България, после (27 май) – Теснолисният божур, а в навечерието на Световния ден на околната среда, който отново е посветен на биоразнообразието, децата ще помагат на дивата коза (4 юни). Освен виртуалните турнири и конкурсите за рисунка и послание всяка седмица, децата могат да научат повече подробности за защитените видове от сайта на БФБ – http://bbf.biodiversity.bg/
На 22 май ще стартира кампанията за Годишните награди за биоразнообразието, като този път от БФБ обещават да има много нови и различни елементи. Екипът подготвя онлайн викторини и различни занимания, свързани с някой български видове и подготовка за живите срещи с някои от тях, които засега ще се организират в малки семейни групи.
Допълнителна информация за БФБ
Българска Фондация Биоразнообразие е неправителствена организация, която работи за опазване на природата в България и съседните държави и особено в ключови за биоразнообразието райони като Централен Балкан, Пирин, Бургаските езера, Природните паркове „Странджа“ и „Беласица“, Западна Стара планина, Осогово и др.
Повече от 20 години БФБ работи за съхраняването на природните ресурси, изграждане на положително отношение към защитените територии и видове и осъзнаването на ползите и отговорностите на обществото към тях. БФБ партнира на НПО, бизнеси, местни общности, държавни и научни институции. БФБ е основател, двигател и секретар на Коалиция „За да остане природа в България“, която има основен принос за укрепване за гражданското общество и стимулиране участието му в политиките по околна среда и защита на природата. БФБ също така е член на IUCN, CEEweb, Европейската асоциация Зелен пояс, Българския донорски форум, Българската асоциация за алтернативен туризъм и др.
www.bbf.biodiversity.bg / Facebook https://www.facebook.com/biodiversity.bg/ Instagram bbf.biodiversity