Гореща молба за помощ на деца от Бургас, е сред първите в кампанията „Дарения за ученици“, която набира скорост след въведената дистанционна форма на обучение в училищата в страната. Това стана ясно от думите на основателя на идеята Мартина Йорданова пред радио „Гласът на Бургас“.
Ученици от училище в града не могат да се включат в дистанционното обучение, защото нямат компютри в домашни условия. Припомняме, че заради пандемията от COVID-19 всички училища в България затвориха врати в началото на месец март и се премина към тази форма на обучение.
„Дарeния за ученици” е кампания, която оказва подкрепа на деца от цялата страна, които не могат да бъдат обхванати от онлайн школото, защото нямат компютър. Каузата свързва дарители, които разполагат със стари, но работещи машини, с ученици, които се нуждаят от такива, за да влязат в час.
Идеята е на Мартина Йорданова, мениджър проекти в Национална браншова асоциация. Благотворителната кауза не е първата с която се захваща, тя е съосновател в инициативата „Капачки за бъдеще“. Кампанията, която успя да обедини голяма част от българите да събират пластмасови капачки, да рециклират, а със събраните средства се закупува медицинска апаратура за болници.
„Дарения за ученици” се ражда спонтанно, след като учител я моли за помощ под формата на компютър. „Той е от Северозападна България, свърза се с мен в социалната мрежа Фейсбук, попита ме дали ще съдействам с един компютър. Замислих се, а защо да е само с един. Започнах проучване и отново през мрежата успях да направя контакт с потенциални дарители. Двайсет човека пожелаха да помогнат с компютри, рутери или да платят месечна такса за интернет на деца, които се нуждаят. Ето така се зароди идеята за „Дарения за ученици“, обясни Мартина Йорданова.
По неофициална информация около 30 000 са децата в България, които не влизат в Microsft Teams App, порталът за онлайн обучение на ученици, поради факта, че не разполагат с компютър или интернет връзка.

Те не могат да се обучават по обективни причини, въпреки че според Конституцията на РБ – основният закон в държавата – всеки има право на образование, а училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително и безплатно в държавни и общински училища.
Над двеста ученика, от малки и големи градове, са разказали историите си в инициативата, надяват се на помощ. Те са сираци или с ограничени финансови възможности, но искат да получават нови знания, а пандемията от COVID – 19 ги поставя в неравностойно положение със съучениците им.
„Около трийсет класа, от различни население места, се свързаха с мен, за да ми споделят проблема си, че нямат устройство, с което да станат част от така желаната виртуална класна стая. Над двеста деца или двеста тъжни истории, разказани от тях или от учителите им. Помогнали сме на 60 от тях. Няма история, която да не е докоснала сърцето ми. Една от тях е на майка, детска учителка, която не може да помогне на собственото си дете. Това, което ме шокира най-много е, че има случаи на преподаватели, които отправят заплахи към деца, които нямат достъп до дистанционното обучение, че няма да завършат.“, допълни Йорданова.
Желаещите да помогнат могат да го направят чрез създадена група във Фейсбук. Името и е „Дарения за ученици”. Инициаторите призовават за споделяне на инициативата, за да достигне до вниманието на максимално голям брой хора.
Организаторите се обръщат с апел към бургазлии и бизнеса в града: „Дарете старите си компютри! Подкрепете децата, които не могат да влязат в час!“