Започва Петнадесетия международен фестивал на православната музика „Света Богородица-Достойно есть"

alt

Започва Петнадесетия международен фестивал на православната музика „Света Богородица - Достойно есть“ в Поморие. Откриването ще бъде утре от 17.00 часа с посрещането на чудотворната икона Света Богородица –Достойно есть, чиито празник се чества на 11 юни. Първият фестивален концерт ще бъде в деня на откриването от 18.30 часа. Фестивалните дни ще бъдат пет, като в неделя, 10.06, от 11.30 часа ще бъде и официалното закриване.

Тази година участниците във фестивала са 30 на брой – от 9 държави. 15 от тях вече са взимали участие във фестивала, за останалите това е дебютът им в Поморие.

Програмата на фестивала ще бъде разнообразна, като ще бъдат отбелязани две годишнини, на двама забележителни композитори на духовна музика – 125-годишнината от кончината на Пьотр Илич Чайковски и 75 години от кончината на Сергей Рахманинов.

Международният  фестивал на православната музика “Св. Богородица-Достойно есть” се ражда като идея през 2003 г. и започва реализацията си през 2004 г., като един от един от главните “виновници” за съществуването му е свещеноиконом  Иван Стойков (+ 03.01.2017 г.) Основни организатори на фестивала са Сливенска Митрополия, Община Поморие и Настоятелството на храм „Рождество на Пресвета Богородица“ с предстоятел протоиерей Борис Георгиев. Фестивалът се провежда под патронажа на Н. В.Пр. Сливенския митрополит Иоаникий и кмета на Oбщина Поморие Иван Алексиев.

Чуйте разговора с музикалния директор на фестивала – Йорданка Туджарова:.

ПРОГРАМА

XV МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛНА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА

„СВ. БОГОРОДИЦА - ДОСТОЙНО ЕСТЬ”

ПОМОРИЕ, 6 - 10 ЮНИ 2018 г.

6 ЮНИ - СРЯДА

До 16.00 ч. – Регистрация във Фестивалния пресцентър - гр. Поморие, площад „Св.Св.Кирил

и Методий“, ул. „Цар Асен“ № 1 и настаняване.

17.00 ч. - Официално откриване на фестивала с посрещане на иконата „Достойно есть“, Литийно шествие и Водосвет.

18.30 ч. - Фестивален концерт в храм „Рождество на Пресвета Богородица” - Поморие

1. Представителен камерен хор на Българската Западно- и Средноевропейска епархия „Св. Цар Борис – Покръстител“ – гр. Берлин, Германия, кат. 1    

2. Дамски хор „Благовестие“ – Поморие, България, кат.1

3. Хор „Св. Наум Охридски“ – София, България, кат. 2  

4. Сборен хор от Академичен хор „Белканто” и Хор на младежите и студентите – Дубна, Русия, кат. 3

 

7 ЮНИ - ЧЕТВЪРТЪК

10.30 - Среща на диригентите, индивидуалните участници и представители на хоровете с организаторите на фестивала и фестивалния секретариат в Художествена Галерия „Дечко Стоев“. Дискусия  на тема „Църковното творчество на П.И.Чайковски и С.Рахманинов" във връзка с отбелязването на 125 г. от кончината на Чайковски и 75 г. от кончината на Рахманинов.  Експозе - иконом Кирил Попов.


Фестивални концерти в храм „Рождество на Пресвета Богородица“

15.30 - I концерт

1. Смесен хор Певница  - Алексинац, Сърбия, кат. 3                                                                                                                                                    

2. Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна, кат. 3

3. Църковен хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Ботевград, България, кат. 1   

4. Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан, Русия, кат. 1

5. Църковен хор „Св. Йоан Златоуст“ – Пирот, Сърбия, кат.1                                                                                

18.00 - II концерт

1. Църковен хор при храм „Свети Йоан Рилски” – Търговище, България, кат. 1           

2. Калин Кирилов – София, България, кат. 2                                                                                   

3. Семеен църковен хор Чешма варуита при храм Св. Димитър  -  с. Криничное,  Болградски район, Одеска област, Украйна, кат. 1                                                                                                           

4. Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия, кат. 1    

 

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА  - Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан и Смесен хор Певница  - Алексинац, Сърбия

 

8 ЮНИ - ПЕТЪК

10.30 ч. - Репетиция на сборен хор на фестивала „Достойно есть“- в залата на чит. „Просвета-1888“.

Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 - I концерт

1. Камерен църковен хор „Св. великомъченик Пантелеймон”  – Велес, Република Македония        кат. 1

2. Йеромонах Юстин Зографски – София, България, кат. 2.                          

3. Камерен хор Кристинопол  при Народен дом – Червоноград, Украйна, кат. 3                                                                  

4. Вокален ансамбъл „Кантикус де ОрисПловдив, България, кат. 3  

                                                                                               

18.00 - II концерт

1. Хор Надсяння - Лвов-Винники, Украйна, кат.

2. Квартет при Шипченски манастир „Св. Рождество Христово“ – гр. Шипка, България, кат. 1

3. Детско-женски хор Созвучие” при  Детска школа по изкуствата Михаил Иванович Глинка”      Троицк, Москва, Русия , кат. 3                                                                                                              

4. Хор при Държавна опера – Стара Загора, България, кат. 3                                                       

 

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА – Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия и Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна

 

9 ЮНИ – СЪБОТА

Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 - I концерт

1. Църковен хор „Св. Климент Охридски“ – София, България, кат. 1                                           

2. Женски хор ,,Воскликновение'' – Хайнувка, Полша, кат. 1                                                     

3. Хор „Покров на Пресвета Богородица"-  София, България, кат. 1                                                                             

4. Дамски хор „Ренесанс“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3                                            

5. Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”при АМТИИ – Пловдив, България, кат. 3                                             

                                                                                                                                                                            

18.00 - II концерт

1. Хор „Ave Musica” – София, България, кат. 3                                                                                      

2. Мъжки хор „Гавриил Музическу“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3                          

3. Академичен хор „Ангел Манолов“ при Национален студентски дом – София, България, кат. 3            

4. Сборен хор на фестивала „Достойно есть“       

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА - Семеен църковен хор  Чешма варуита при храм  Св. Димитър -  с. Криничное,  Болградски район, Одеска област, Украйна и хор „Ave Musica” – София, България                                                                                    

 

10 ЮНИ - НЕДЕЛЯ

08.00 ч. - Утреня в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

09.00 ч. - Света Божествена Литургия в храм „Рождество на Пресвета Богородица“ - Поморие, отслужена от Н.Впр. Сливенския митрополит Йоаникий в съслужение със свещеници от храма и гости, с певческото участие на хорове от фестивала.

09.00 ч. - участие на хорове от фестивала в Св. Божествена Литургия в храмовете „Успение на Пресвета Богородица“ в Несебър и Бургас, „Преображение“ - Поморие и в манастир

„Св. Георги“- Поморие

11.30 ч. - ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН КОНЦЕРТ И ЗАКРИВАНЕ НА

ФЕСТИВАЛА.

Забележка: Организаторите запазват правото на промяна в програмата.

Download

Банер
Банер
Последен месец Юни 2018 Следващ месец
П В С Ч П С Н
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Как предпочитате да слушате радио "Гласът на Бургас" ?

В момента има 223 посетителя в сайта
Банер
Банер

ПОНЕДЕЛНИК - ПЕТЪК

06:00 Българска естрадна музика (понеделник, сряда, петък), Българска народна музика (вторник, четвъртък, събота и неделя).

06:30-09:30 bTV: "Тази сутрин".

09:30-13:30 „ГЛАСЪТ НА БУРГАС": Сервизна информация; "Денят в минута"; кратки новини, спорт, времето в 10:00, 11:00ч. и обзорна емисия в 13:00ч.; "Народен календар", тематично предаване от 10,30ч.; "Кулинарен Свят" от 11,30ч.; "Културен афиш" от 12,40ч.; любопитни факти от сферата на културата, образованието и срещи с интересни събеседници.

12:00 bTV Новините.

13:30-17:00 „ДЕНЯТ”: Сервизна информация; кратки новини, спорт, времето в 14:00, 15:00ч. и обзорна емисия в 16:00ч.; репортажи; от 14,30ч. интервюта, мнения и любопитни факти по теми от сферата на икономиката, екологията, здравеопазването, региона; изпълнение на "Обществено порицание" от 15,30ч.; "Бургас в обектива" от 16,15ч.; "Културен афиш" от 16,50ч.

17:00 bTV Новините. 17:30 bTV: "Лице в лице".

18:00 "Primetime" - музикално предаване.

19:00 bTV Новините.

20:00-22:00 Музика за ценители:

20:00 Часът на българските продуценти (пон.), Ретро хитове (вт.), Електронна музика (ср.), Евроденс (четв.), Музика от света (петък);

21:00 Рок музика (пон.), Поп музика (вт.), Рап и R&B (ср.), Латино музика (четв.), Музика от света (петък).

22:00 Хит парад.

23:30 bTV Новините.

00:00-06:00 Хитове от всички времена.

Тематични предавания:10:30 Понед.  - "Европа"; 10:30 Вторник  - "Местен парламент"/ "Чуйте Парламента";      10:30 Сряда  - "Премиера"; 14:30 Четв. - "Палитра"; 10:30 Петък  - "Барометър".

СЪБОТА: 08:00-11:00 bTV: "Тази събота";  11:30 "Местен парламент"/ "Чуйте Парламента" (П) ;  12:00 bTV Новините; 14:00 "Премиера" (П); 18:00 "Палитра" (П); 19:00 bTV Новините; 21:00-23:00  Радио парти с Hoodini. 

НЕДЕЛЯ08:00-11:00 bTV: "Тази неделя", 11:30 „Барометър" (П); 12:00 bTV Новините; 14:00 "Европа" (П); 17:00 bTV - "120 минути",  19:00 bTV Новините;   21:00-23:00  Фънк, соул и джаз.