Започва Петнадесетия международен фестивал на православната музика „Света Богородица-Достойно есть"

alt

Започва Петнадесетия международен фестивал на православната музика „Света Богородица - Достойно есть“ в Поморие. Откриването ще бъде утре от 17.00 часа с посрещането на чудотворната икона Света Богородица –Достойно есть, чиито празник се чества на 11 юни. Първият фестивален концерт ще бъде в деня на откриването от 18.30 часа. Фестивалните дни ще бъдат пет, като в неделя, 10.06, от 11.30 часа ще бъде и официалното закриване.

Тази година участниците във фестивала са 30 на брой – от 9 държави. 15 от тях вече са взимали участие във фестивала, за останалите това е дебютът им в Поморие.

Програмата на фестивала ще бъде разнообразна, като ще бъдат отбелязани две годишнини, на двама забележителни композитори на духовна музика – 125-годишнината от кончината на Пьотр Илич Чайковски и 75 години от кончината на Сергей Рахманинов.

Международният  фестивал на православната музика “Св. Богородица-Достойно есть” се ражда като идея през 2003 г. и започва реализацията си през 2004 г., като един от един от главните “виновници” за съществуването му е свещеноиконом  Иван Стойков (+ 03.01.2017 г.) Основни организатори на фестивала са Сливенска Митрополия, Община Поморие и Настоятелството на храм „Рождество на Пресвета Богородица“ с предстоятел протоиерей Борис Георгиев. Фестивалът се провежда под патронажа на Н. В.Пр. Сливенския митрополит Иоаникий и кмета на Oбщина Поморие Иван Алексиев.

Чуйте разговора с музикалния директор на фестивала – Йорданка Туджарова:.

ПРОГРАМА

XV МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛНА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА

„СВ. БОГОРОДИЦА - ДОСТОЙНО ЕСТЬ”

ПОМОРИЕ, 6 - 10 ЮНИ 2018 г.

6 ЮНИ - СРЯДА

До 16.00 ч. – Регистрация във Фестивалния пресцентър - гр. Поморие, площад „Св.Св.Кирил

и Методий“, ул. „Цар Асен“ № 1 и настаняване.

17.00 ч. - Официално откриване на фестивала с посрещане на иконата „Достойно есть“, Литийно шествие и Водосвет.

18.30 ч. - Фестивален концерт в храм „Рождество на Пресвета Богородица” - Поморие

1. Представителен камерен хор на Българската Западно- и Средноевропейска епархия „Св. Цар Борис – Покръстител“ – гр. Берлин, Германия, кат. 1    

2. Дамски хор „Благовестие“ – Поморие, България, кат.1

3. Хор „Св. Наум Охридски“ – София, България, кат. 2  

4. Сборен хор от Академичен хор „Белканто” и Хор на младежите и студентите – Дубна, Русия, кат. 3

 

7 ЮНИ - ЧЕТВЪРТЪК

10.30 - Среща на диригентите, индивидуалните участници и представители на хоровете с организаторите на фестивала и фестивалния секретариат в Художествена Галерия „Дечко Стоев“. Дискусия  на тема „Църковното творчество на П.И.Чайковски и С.Рахманинов" във връзка с отбелязването на 125 г. от кончината на Чайковски и 75 г. от кончината на Рахманинов.  Експозе - иконом Кирил Попов.


Фестивални концерти в храм „Рождество на Пресвета Богородица“

15.30 - I концерт

1. Смесен хор Певница  - Алексинац, Сърбия, кат. 3                                                                                                                                                    

2. Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна, кат. 3

3. Църковен хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Ботевград, България, кат. 1   

4. Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан, Русия, кат. 1

5. Църковен хор „Св. Йоан Златоуст“ – Пирот, Сърбия, кат.1                                                                                

18.00 - II концерт

1. Църковен хор при храм „Свети Йоан Рилски” – Търговище, България, кат. 1           

2. Калин Кирилов – София, България, кат. 2                                                                                   

3. Семеен църковен хор Чешма варуита при храм Св. Димитър  -  с. Криничное,  Болградски район, Одеска област, Украйна, кат. 1                                                                                                           

4. Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия, кат. 1    

 

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА  - Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан и Смесен хор Певница  - Алексинац, Сърбия

 

8 ЮНИ - ПЕТЪК

10.30 ч. - Репетиция на сборен хор на фестивала „Достойно есть“- в залата на чит. „Просвета-1888“.

Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 - I концерт

1. Камерен църковен хор „Св. великомъченик Пантелеймон”  – Велес, Република Македония        кат. 1

2. Йеромонах Юстин Зографски – София, България, кат. 2.                          

3. Камерен хор Кристинопол  при Народен дом – Червоноград, Украйна, кат. 3                                                                  

4. Вокален ансамбъл „Кантикус де ОрисПловдив, България, кат. 3  

                                                                                               

18.00 - II концерт

1. Хор Надсяння - Лвов-Винники, Украйна, кат.

2. Квартет при Шипченски манастир „Св. Рождество Христово“ – гр. Шипка, България, кат. 1

3. Детско-женски хор Созвучие” при  Детска школа по изкуствата Михаил Иванович Глинка”      Троицк, Москва, Русия , кат. 3                                                                                                              

4. Хор при Държавна опера – Стара Загора, България, кат. 3                                                       

 

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА – Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия и Православен ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна

 

9 ЮНИ – СЪБОТА

Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 - I концерт

1. Църковен хор „Св. Климент Охридски“ – София, България, кат. 1                                           

2. Женски хор ,,Воскликновение'' – Хайнувка, Полша, кат. 1                                                     

3. Хор „Покров на Пресвета Богородица"-  София, България, кат. 1                                                                             

4. Дамски хор „Ренесанс“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3                                            

5. Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”при АМТИИ – Пловдив, България, кат. 3                                             

                                                                                                                                                                            

18.00 - II концерт

1. Хор „Ave Musica” – София, България, кат. 3                                                                                      

2. Мъжки хор „Гавриил Музическу“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3                          

3. Академичен хор „Ангел Манолов“ при Национален студентски дом – София, България, кат. 3            

4. Сборен хор на фестивала „Достойно есть“       

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА - Семеен църковен хор  Чешма варуита при храм  Св. Димитър -  с. Криничное,  Болградски район, Одеска област, Украйна и хор „Ave Musica” – София, България                                                                                    

 

10 ЮНИ - НЕДЕЛЯ

08.00 ч. - Утреня в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

09.00 ч. - Света Божествена Литургия в храм „Рождество на Пресвета Богородица“ - Поморие, отслужена от Н.Впр. Сливенския митрополит Йоаникий в съслужение със свещеници от храма и гости, с певческото участие на хорове от фестивала.

09.00 ч. - участие на хорове от фестивала в Св. Божествена Литургия в храмовете „Успение на Пресвета Богородица“ в Несебър и Бургас, „Преображение“ - Поморие и в манастир

„Св. Георги“- Поморие

11.30 ч. - ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН КОНЦЕРТ И ЗАКРИВАНЕ НА

ФЕСТИВАЛА.

Забележка: Организаторите запазват правото на промяна в програмата.

Download

Банер
Последен месец Май 2019 Следващ месец
П В С Ч П С Н
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31
В момента има 18 посетителя в сайта
Банер
Банер

ПОНЕДЕЛНИК - ПЕТЪК

06:00 Българска естрадна музика (понеделник, сряда, петък), Българска народна музика (вторник, четвъртък, събота и неделя).

06:30-09:30 bTV: "Тази сутрин".

09:30-13:30 „ГЛАСЪТ НА БУРГАС": Сервизна информация; "Денят в минута"; кратки новини, спорт, времето в 10:00, 11:00ч. и обзорна емисия в 13:00ч.; "Народен календар", тематично предаване от 10,30ч.; "Евроизбори 2019" /разяснителна кампания/ от 11:10ч.; "Кулинарен Свят" от 11,30ч.; "Културен афиш" от 12,40ч.; любопитни факти от сферата на културата, образованието и срещи с интересни събеседници.

12:00 bTV Новините.

13:30-17:00 „ДЕНЯТ”: Сервизна информация; кратки новини, спорт, времето в 14:00, 15:00ч. и обзорна емисия в 16:00ч.; репортажи; от 14,30ч. интервюта, мнения и любопитни факти по теми от сферата на икономиката, екологията, здравеопазването, региона; "Евроизбори 2019" /разяснителна кампания/ от 15:10ч.; изпълнение на "Обществено порицание" от 15,30ч.; "Бургас в обектива" от 16,15ч.; "Културен афиш" от 16,50ч.

17:00 bTV Новините. 17:30 bTV: "Лице в лице".

18:00 "Primetime" - музикално предаване.

19:00 bTV Новините.

20:00-22:00 Музика за ценители:

20:00 Часът на българските продуценти (пон.), Ретро хитове (вт.), Електронна музика (ср.), Евроденс (четв.), Музика от света (петък);

21:00 Рок музика (пон.), Поп музика (вт.), Рап и R&B (ср.), Латино музика (четв.), Музика от света (петък).

22:00 Хит парад.

23:30 bTV Новините.

00:00-06:00 Хитове от всички времена.

Тематични предавания:10:30 Понед.  - "Европа"; 10:30 Вторник  - "Местен парламент"/ "Чуйте Парламента";      10:30 Сряда  - "Премиера"; 14:30 Четв. - "Палитра"; 10:30 Петък  - "Барометър".

СЪБОТА: 08:00-11:00 bTV: "Тази събота";  11:30 "Местен парламент"/ "Чуйте Парламента" (П) ;  12:00 bTV Новините; 14:00 "Премиера" (П); 18:00 "Палитра" (П); 19:00 bTV Новините; 21:00-23:00  Радио парти с Hoodini. 

НЕДЕЛЯ08:00-11:00 bTV: "Тази неделя", 11:30 „Барометър" (П); 12:00 bTV Новините; 14:00 "Европа" (П); 17:00 bTV - "120 минути",  19:00 bTV Новините;   21:00-23:00  "beJaZzy" с Деница Христова-Чомакова.